دندانپزشکی در روسیه

دندانپزشکی در روسیه

با توجه به هزینه های بسیار پایین زندگی و تحصیل دندانپزشکی در روسیه و همچنین کیفیت آموزشی این کشور، سالانه متقاضیان زیادی برای ادامه تحصیل در این کشور جذاب اقدام می نمایند. شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه به دلیل هزینه مقرون به صرفه و اعتبار مدرک تحصیلی در این کشور برای اکثر دانش آموزان و دانشجویان خارجی مطلوب ارزیابی می شود. اصولا، تحصیل در کشور روسیه به واسطه سیاست تخصیص سوبسید دولتی به شهریه های دانشگاهی کاملا در راستای منافع دانشجویان قشر با درآمد متوسط و ضعیف می باشد. علاوه بر این، فرآیند پذیرش ساده و آسان نیز از امتیازات تحصیلی روسیه می باشد.

فدراسیون روسیه به عنوان بزرگترین کشور جهان بین دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد. این کشور دارای یک اقتصاد صنعتی پویا بوده و در حال حاضر به خاطر رشد اقتصادی رو به رشد و فرصت های جذاب پیش آمده مورد توجه بسیاری از مهاجرین خارجی می باشد. کشور روسیه همچنین به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی معروف با موسسات آموزش عالی معتبر شناخته می شود. برنامه های مختلفی به زبان انگلیسی و روسی توسط این دانشگاه ها به دانشجویان ارائه می شود. یکی از رشته های تحصیلی پر متقاضی روسیه، رشته دندانپزشکی در روسیه می باشد که متقاضیان ایرانی کمی هم ندارد. در همین راستا، گروه مهاجرتی اَدین ویزا وظیفه خود می داند که با تکیه بر دانش و تجربه چندین سال خود این هموطنان را تا دست یابی به پذیرش دانشگاه های پزشکی روسیه گام به گام راهنمائی نماید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در روسیه

رشته دندانپزشکی با عنوان دکتر دهان شناسی یا (Doctor of Stomatology (D.S معروف است و این دوره معمولا در اکثر دانشگاه های روسیه یک دوره تخصصی و 5 ساله می باشد. از این 5 سال دوره تحصیلی، 1 سال مربوط به دوره آمادگی زبان می باشد که برای متقاضیان خارجی اجباری است. لازم است بدانید که تحصیل دندانپزشکی در روسیه هم به زبان انگلیسی و زبان روسی امکان پذیر می باشد. اما مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی روسیه به شرح زیر می باشد:

 • انتخاب برنامه و دانشگاه
 • اطلاع درباره بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی
 • آماده سازی مدارک مورد نیاز
 • شرکت در آزمون ورودی
 • دریافت دعوت نامه و درخواست ویزای تحصیلی روسیه

یکی از شرایط تحصیل در این رشته، سن داوطلبان می باشد. سن متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در روسیه نباید بالای 27 سال باشد. از شروط اصلی دیگر در تحصیل رشته دندانپزشکی روسیه ارائه مدرک دیپلم متوسطه می باشد که جمع نمرات داوطلبان در دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی بایستی بالای 50% نمرات باشد، همچنین متقاضیان تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی باید مدرک زبان IELTS یا TOEFL خود را قبل از پذیرش اخذ و هنگام درخواست به دانشگاه مورد نظر ارائه نمایند.

BDS (لیسانس دندانپزشکی)/ MDS (فوق لیسانس دندانپزشکی)برنامه های تحصیلی
5 سالمدت تحصیل BDS
3 سالمدت تحصیل MDS
انگلیسی/ روسیزبان آموزش

مراحل دریافت پذیرش

همه افراد در صورت اتمام ۱۲ سال تحصیل قادر خواهند بود برای دوره های دندانپزشکی در روسیه اقدام نمایند. این دوره های تحصیلی به دو زبان انگلیسی و روسی ارائه می گردد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه امتحان نمایند. در ادامه به مراحل دریافت پذیرش دوره دندانپزشکی در روسیه اشاره می شود.

آماده سازی مدارک

دانشجویان با ارائه مدارکی دال بر اتمام ۱۲ سال تحصیل می توانند برای این دوره های تحصیلی در کشور روسیه اقدام نمایند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز می توان به مدارک هویتی و مدرک پیش دانشگاهی اشاره کرد. لازم به ذکر است که دانشجویان در صورت اتمام ۱۱ سال تحصیل قادر خواهند بود تا سال آخر دوره تحصیلی را در خاک روسیه سپری نمایند.

اقدام برای دوره های پادفک

با توجه به ددلاین های در نظر گرفته شده برای دانشگاه های مختلف روسیه، می بایست مدارک را برای دانشگاه منتخب ارسال نمود. بازه های زمانی پاسخ گویی دانشگاه بین ۵ تا ۱۵ روز کاری به طول می انجامد. در صورت تایید از گروه ادمیشن دانشگاه می توان برای دوره های پادفک قبل از دانشگاه وارد این کشور شد. دوره های پادفک به صورت میانگین بین ۱۰ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد. در این دوره های تحصیلی، دانش زبان روسی و اطلاعات اولیه پزشکی ارائه می گردد.

قبولی در آزمون

دانشجویان پس از اخذ ویزای تحصیلی و شرکت در دوره های پادفک می توانند برای آزمون در نظر گرفته شده برای دوره های دندانپزشکی در روسیه اقدام نمایند. با توجه به آمارهای منتشر شده، درصد قبولی دانشجویان بین ۸۰ تا ۹۰ درصد تخمین زده می شود. از همین رو شانس دانشجویان بین المللی برای ورود به دوره های دندانپزشکی در این کشور بسیار بالا می باشد. آزمون طراحی شده مرتبط با مباحث ارائه شده در دوره پادفک می باشد.

شروع دوره های دندانپزشکی

در صورت قبولی در آزمون، دوره های رسمی دندانپزشکی در روسیه شروع می شود. بازه های زمانی دوره دندانپزشکی به صورت میانگین ۵ سال که پس از آن یک سال کار آموزی است، به طول می انجامد. در این بازه زمانی دانشجویان با مباحث مختلف دندانپزشکی که به آنها اشاره شد، آشنا می شوند. مدارک اخذ شده از دانشگاه های روسیه، مورد تایید ایران و سایر کشورهای برتر اروپایی می باشد.

دندانپزشکی در روسیه

شهریه و هزینه زندگی در روسیه

یکی از امتیازات اصلی و قابل توجه تحصیل دندانپزشکی در روسیه، میزان پایین و مقرون به صرفه هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور می باشد. دولت روسیه در قبال شهریه های دانشگاهی به دانشجویان بین المللی سوبسیدهایی تا 90%-80% می دهد، این به آن معنا است که دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در کشور روسیه ملزم به پرداخت فقط 20%-10% هزینه واقعی تحصیل دندانپزشکی در کشور روسیه می باشند. شهریه سال تحصیلی از RUB 170-430 روبل (USD3000-7500 دلار آمریکا) متغیر است. این هزینه نیز بسته به دانشگاه محل تحصیل، مدرک اساتید و محتوای برنامه های تحصیلی متغیر می باشد.

از سوی دیگر، هزینه زندگی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای غربی نسبتا ارزان می باشد. میانگین هزینه ماهیانه زندگی دانشجویی در مسکو در حدود US$ 200 (دلار) می باشد. البته این هزینه در شهرهای کوچکتر بسیار پایین تر می باشد. بنابراین هزینه های زندگی شامل خورد و خوراک، حمل و نقل، تفریح و … تا حدود زیادی به سبک زندگی دانشجویان و محل زندگی آنها مربوط می شود.

بهترین دانشکده های روسیه برای دندانپزشکی

به لحاظ اعتبار علمی، دانشگاه های پزشکی روسیه از جمله معتبرترین و معروفترین دانشگاه های جهانی می باشند. این دانشگاه ها با ارائه برنامه های تحصیلی با آخرین متدها و استانداردهای بین المللی و برترین کیفیت آموزشی معروف هستند. با اینکه دانشگاه های روسیه به لحاظ سطح کیفی و امکانات آموزشی قابل مقایسه با دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان نمی باشند اما، هزینه مقرون به صرفه و کیفیت مناسب آموزشی از امتیازات این دانشگاه ها می باشد. از برترین دانشگاه های پزشکی روسیه در سال 2019 می توان به موارد زیر اشاره نمود.

دانشگاهرتبه در بین کشورهای BRICSرتبه جهانی QS
دانشگاه لومونوسوف مسکو590
دانشگاه نووسیبریک11244
دانشگاه دولتی سن پترزبورگ13235
دانشگاه دولتی تومسک (TSU)17277
دانشگاه فدرال کازان23439

مدارک مورد نیاز برای پذیرش دندانپزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه مزایا و امتیازات فراوانی دارد. پذیرش آسان، عدم نیاز به آزمون پذیرش، کیفیت آموزشی بالا، تحصیل به زبان انگلیسی، هزینه های تحصیل و زندگی مقرون به صرفه مدارک معتبر و غیره از امتیازات ویژه روسیه برای دانشجویان بین المللی می باشد. اما دانشگاه های پزشکی در زمینه پذیرش متقاضیان اندکی از هم متفاوت هستند. عموما مدارک لازم برای پذیرش دانشجویان بین المللی در رشته دندانپزشکی عبارتند از:

 • دیپلم متوسطه با نمره کل دروس فیزیک، شیمی و زیست شناسی بالای 50%
 • ریز نمرات تحصیلی
 • پاسپورت معتبر
 • گواهی پزشکی شامل تست HIV و اشعه X
 • کپی شناسنامه
 • فرم درخواست پذیرش

شرایط اخذ ویزا جهت تحصیل دندانپزشکی

یکی از شرایط اصلی تحصیل در روسیه و اساسا مرحله نهایی از پروسه اخذ پذیرش دانشگاهی از روسیه، درخواست ویزای تحصیلی روسیه می باشد. بر طبق قانون مهاجرتی کشور روسیه، دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه به مدت بیش از 90 روز را دارند می بایست برای ویزای تحصیلی روسیه اقدام نمایند و این کار منوط به اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور روسیه می باشد. به عبارت دیگر، متقاضیان پس از دریافت دعوت نامه تحصیلی از وزارت خدمات مهاجرت فدرال فدراسیون روسیه، بایستی نسبت به درخواست ویزای تحصیلی خود اقدام نمایند. برای این منظور، متقاضیان می بایست مدارکی را برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه که در ادامه به آنها اشاره می شود، به سفارت ارائه نمایند.

 • پاسپورت معتبر
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • 2 قطعه عکس پاسپورتی 35mm×45mm با پس زمینه سفید
 • تایید نامه ویزا صادره از سوی دانشگاه یا کالج
 • نامه پذیرش دانشگاه یا کالج
 • تاییدیه پزشکی ایدز (تست HIV)

شرایط کار فارغ التحصیلان دندانپزشکی در روسیه

فارغ التحصیلان قادر خواهند بود تحصیلاتشان را در تخصص پزشکی منتخب به عنوان رزیدنت کلینیکی یا دانشجویان برنامه کارورزی ادامه دهند. فارغ التحصیلان برای کار در کلینیک های خصوصی و دولتی آموزش لازم را می بینند. کار در بیمارستان های دولتی و خصوصی، مطب ها و کلینیک ها و نیز کار در آزمایشگاه ها از جمله گزینه های فارغ التحصیلان برای کار می باشد.

از آنجایی که اعتبار مدارک پزشکی روسیه توسط سازمان بهداشت جهانی WHO) ،UNESCO) و MCI به رسمیت شناخته شده است، از همین رو دانشجویان بین المللی به شرط شرکت و قبولی در آزمون های تایید صلاحیت برگزار شده توسط وزارت بهداشت کشورشان قادر خواهند بود در کشور خودشان به کار دندانپزشکی نیز مشغول شوند. به همین ترتیب، دانشجویان مایل به کار پزشکی در کشورهایی نظیر ایالات متحده و انگلستان نیز بایستی به ترتیب آزمون های گواهینامه تاییدیه مهارت پزشکی آمریکا (USMLE) و انگلستان (PLAB) را سپری کنند. کارشناسان و مشاوران گروه مهاجرتی اَدین ویزا آمادگی این را دارند تا در زمینه شرایط تحصیل در روسیه و سایر کشورهای اروپایی بهترین مشاوره ها را در اختیار هموطنان عزیز قرار دهند.

دندانپزشکی در روسیه

تخصص دندانپزشکی در روسیه

دندانپزشکی یکی از برترین رشته تحصیلی در کشور روسیه به شمار می رود. فارغ التحصیلان پس از اخذ مدرک این فرصت را دارند تا در صورت تمایل برای دوره های تخصص دندانپزشکی در روسیه و سایر کشورهای دنیا اقدام نمایند. شرایط تخصص در کشور روسیه بدین صورت است که دانشجویان با مدرک دندانپزشکی و قبولی در آزمون های مورد نظر قادر خواهند بود تا برای تخصص های موجود در روسیه اقدام نمایند.

 1. دندانپزشکی اطفال: که تحت عنوان پودودنتیکس نیز شناخته می شود، دندانپزشکی کودکان یک تخصص دندانپزشکی است که با مراقبت از دندان های کودکان کار می کند.
 2. پریودنتیکس: این تخصص دندانپزشکی مربوط به پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های غشای پریودنتال و همچنین بافت های مرتبط با آن است که دندان ها را احاطه کرده و حمایت می کنند.
 3. ارتودنسی و ارتوپدی دندان مصنوعی: این تخصص شامل صاف شدن دندان ها و اصلاح رشد سطح میانی و فک پایین است. در حالی که ارتودنسی شامل کنترل حرکت دندان است، ارتوپدی دندان فک و صورت راهنمایی رشد و نمو صورت را شامل می شود، که بیشتر در دوران کودکی رخ می دهد.
 4. پروتزهای دندانی: این تخصص دندانی شامل ترمیم و حفظ ظاهر، عملکرد و راحتی دهان با استفاده از پروتزهایی مانند تاج است.
 5. اندودنتیکس: این تخصص شامل پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های پالپ دندان و همچنین بافت های اطراف آن است.
 6. دندانپزشکی بهداشت عمومی: نگرانی اصلی این تخصص دندانپزشکی جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال است.
 7. جراحی دهان و فک و صورت
 8. رادیولوژی دهان و فک و صورت: این تخصص شامل مطالعه و تفسیر رادیولوژیک بیماری های دهان و فک و صورت است.
 9. آسیب شناسی دهان و فک و صورت: این تخصص شامل مطالعه، تشخیص و در بعضی موارد درمان بیماری های مربوط به دهان و فک و صورت است.