تحصیل پادفک در روسیه

تحصیل پادفک در روسیه

با توجه به اشتیاق دانشجویان برای تحصیل دوره های پادفک در روسیه و همچنین اهمیت سپری کردن این دوره، مشاورین موسسه اٌدین ویزا برای پاسخ به تمامی سوالات، مقاله ای را برای آگاهی دانشجویان بین المللی جمع آوری و در اختیار متقاضیان قرار داده است. دوره آماده سازی (Preparatory Course) ویژه دانشجویان بین المللی است که قصد تحصیل در روسیه را دارند. این دسته از دانشجویان با سپری کردن دوره های پادفک قادر خواهند بود بدون ارائه مدرک زبان برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

در واقع پس از اتمام دوره مذکور، دانشجویان قادر خواهند بود برای تحصیل برنامه های آموزشی به زبان روسی درخواست دهند. اما متقاضیان برای شروع درخواست تحصیل در دوره پادفک بایستی از طریق دپارتمان آماده سازی دانشگاه اقدام نمایند. معمولا هم سطوح آموزشی، رشته های تحصیلی، طول تحصیل، شهریه و دوره تحصیلی را نیز خود دانشگاه های روسی تعیین می کنند. با این توضیح مقدماتی اکنون به مرور سوالات کلیدی در این باب می پردازیم:

 • شرایط دوره پادفک در روسیه به چه صورت است؟
 • آیا تحصیل پادفک در روسیه برای دانشجوی ایرانی الزامی است؟
 • مدت تحصیل و شهریه دوره های پادفک روسیه چقدر است؟
 • انواع کورس های پادفک روسیه چیست؟

شرایط دوره پادفک روسیه

دوره های پادفک در روسیه به صورت معمول بین 6 تا 12 ماه به طول می انجامد این دوره توسط دانشگاه های این کشور به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد. هدف از برگزاری این دوره های آموزشی، ارتقا سطح کیفی دانشجویان بین المللی برای ورود به دانشگاه های روسیه قلمداد می شود. بیشتر دانشگاه های روسیه متناسب با میزان دانش زبان روسی دانشجویان دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را برگزار می نمایند. تاریخ های شروع دوره های زبان روسی در کشور روسیه به صورت معمول به صورت زیر است:

فاکتورزمان
تاریخ شروع دوره هاسپتامبر – اکتبر
تاریخ پایان دوره هاژوئن – جولای
تاریخ ثبت ناماز 10 جولای

 

دوره های تحصیل در پادفک در کشور روسیه به دو ترم تقسیم بندی می شود. دانشجویان بین المللی در ترم اول زبان روسی عمومی را به مدت 4 تا 6 ساعت در روز سپری می کنند. در ترم دوم دانشجویان به دروس تخصصی می پردازند. در ترم دوم زبان تخصصی که شامل مهندسی، پزشکی و هنر می شود. بعضی از دانشگاه های روسیه این دوره های زبان را در سه ترم با برنامه ریزی متفاوت ارائه می دهند.

دوره پادفک در روسیه

مدت دوره های پادفک در روسیه

همراه با کورس استاندارد یک ساله، دانشگاه های روسیه نیز می توانند دوره های آماده سازی کوتاه تر یا بلندتری را هم پیشنهاد می کنند که اغلب در پاییز، زمستان و یا بهار شروع می شود. برخی از دانشگاه های کشور روسیه نیز آغاز تحصیلات دانشجویانی که مدرک پادفک خود را در پاییز و زمستان اخذ کرده باشند را به تعویق می اندازند. این دوره معمولا در بهار شروع و 3 ترم طول می کشد. اما طول دوره تحصیل پادفک در دانشگاه اول این کشور یعنی دانشگاه لومونوسوف روسیه متغیر بوده و به دو دوره عادی و فشرده با مدت زمان متفاوت زیر دسته بندی می شود:

 1. دوره فشرده با طول تحصیل 5 ماهه
 2. دوره عادی با طول تحصیل 9 ماهه

شرایط دوره های آنلاین پادفک در روسیه

با توجه به فراگیری ویروس کرونا، بسیاری از کشورهای دنیا به منظور رعایت های پروتکل های بهداشتی، دوره های خود را به صورت آنلاین ارائه دادند. کشور روسیه از این قاعده مستثنی نیست و دوره های پادفک را به صورت آنلاین ارائه می دهد. از همین رو متقاضیان قادر خواهند بود که با شرکت در این دوره های آنلاین و فراهم آوردن مدارک مورد نیاز برای تحصیل در روسیه اقدام نمایند.

دانشجویان با شرکت در این دوره های آنلاین قادر خواهند بود برای تحصیل در روسیه اقدام نمایند. این دوره های این امکان را به دانشجویان می دهد تا با پرداخت هزینه های کمتری نسبت به دوره های حضوری به ادامه تحصیل در روسیه بپردازند. از دیگر مزایای دوره های آنلاین پادفک می توان به آماده سازی دانشجویان قبل از ورود به کشور روسیه اشاره کرد. لازم به ذکر است که هزینه های دوره های آنلاین به مراتب پایین تر از هزینه های دوره های حضوری پادفک در روسیه می باشد. همچنین هزینه های زندگی شامل این متقاضیان نمی شود.

دوره های پادفک در چه دانشگاهی ارائه می شود؟

دوره های پادفک به عنوان یکی از محبوب ترین دوره های آموزشی در کشور روسیه به شمار می رود. بسیاری از متقاضیان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز برای این دوره های تحصیلی اقدام می نمایند. همانطور که اشاره گردید، دانشجویان قادر خواهند بود برای دوره های آنلاین و حضوری پادفک اقدام نمایند. در ادامه به برخی از مراکزی که این دوره های زبان را ارائه می دهند، اشاره می شود.

دانشگاه HSE

دانشگاه HSE شهر مسکو یکی از دانشگاه های برتر روسیه به شمار می رود که دوره های پادفک را در کشور روسیه ارائه می دهد. از همین رو دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه قادر خواهند بود تا برای دوره های پادفک در این دانشگاه اقدام نمایند. این دانشگاه دو دوره 6 ماهه و 12 ماهه را در قالب دوره های مبتدی و پیشرفته ارائه می دهد.

دانشگاه فناوری پژوهشی ملی NUST MISIS

دانشگاه فناوری پژوهشی ملی NUST MISIS یک برنامه مقدماتی را اجرا می کند. وظیفه اصلی آن آماده سازی همه جانبه متقاضیان خارجی برای پذیرش در تخصص های تخصصی است. این دوره شامل مطالعه زبان روسی، ریاضیات، فیزیک و شیمی است. کلاس ها توسط اساتید دانشگاه برگزار می شود. مدت دوره های پادفک در این دانشگاه 7 ماه به طول می انجامد.

دانشگاه ملی تحقیقاتی Lobachevsky ایالتی نیژنی نووگورود

دانشگاه ملی تحقیقاتی Lobachevsky ایالتی نیژنی نووگورود دارای دو برنامه آموزشی پیش دانشگاهی برای  مطالعات کارشناسی دو و سه ترم است. برنامه ها بر اساس پروفایل های تخصصی و سطح زبان روسی متفاوت است. دانشجویان علاقه مند به این دوره قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در این دانشگاه اقدام نمایند.

دانشگاه پلی تکنیک تحقیقات ملی تومسک

دانشگاه پلی تکنیک تحقیقات ملی تومسک نیز به متقاضیان بین المللی کمک می کند تا برای پذیرش آماده شوند. دوره های پیش دانشگاهی و زبان برای دوره های کارشناسی پنج حوزه را برای انتخاب ارائه می دهد: مهندسی (ریاضی، فیزیک، شیمی، گرافیک مهندسی، علوم کامپیوتر)، پزشکی و زیست شناسی (ریاضی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک، علوم کامپیوتر، آناتومی)، علوم انسانی (ادبیات، علوم اجتماعی، جغرافیا، مطالعات زبانی و فرهنگی، علوم کامپیوتر) ) اقتصادی (ریاضیات، علوم اجتماعی، مبانی اقتصاد، علوم کامپیوتر، جغرافیا) و علوم طبیعی (فیزیک، علوم کامپیوتر، شیمی). همه آنها شامل مطالعه زبان روسی و تاریخ روسیه است.

دوره پادفک در روسیه

دانشگاه ایالتی تحقیقات ملی تومسک

در دانشگاه ایالتی تحقیقات ملی تومسک، یک بخش کامل پیش دوره وجود دارد. علاوه بر مطالعه عمیق زبان روسی، دوره های تخصصی اضافی نیز وجود دارد: تاریخ روسیه، روزنامه نگاری، زیست شناسی، شیمی، ریاضیات، فناوری اطلاعات. اگر متقاضیان قصد دارند در مقطع لیسانس در TSU ثبت نام کنند، امتحانات دپارتمان آمادگی برای آنها برابر با آزمون ورودی خواهد بود. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان در آزمون زبان روسی نیز شرکت می کنند و گواهی مهارت زبان با سطح B1 دریافت می کنند.

دانشگاه رودن

دانشگاه دوستی مردم روسیه که در سال 1960 تأسیس شد، به ویژه در بین متقاضیان بین المللی محبوبیت دارد زیرا هر ساله تقریباً 10000 دانشجو از بیش از 150 کشور جهان در دانشگاه RUDN تحصیل می کنند. اولین برنامه ها برای آموزش زبان روسی به عنوان یک زبان خارجی درست در اینجا، در دانشکده مقدماتی دانشگاه RUDN ایجاد شد. علاوه بر برنامه های تمام وقت زبان روسی ، اکنون دانشگاه متقاضیان را در قالب مسافت مد روز در دانشکده مقدماتی دیجیتال آماده می کند.. شما می توانید بسته به مدت زمان و شدت مطالعه دروس روسی و آموزش عمومی دوره ای را انتخاب کنید. متناوبا، برنامه خود را از 18 واحد موجود ایجاد کنید. دوره های دانشکده مقدماتی دیجیتال شامل بیش از 1000 ساعت محتوای آموزشی صوتی و تصویری، ارتباط با زبان روسی و بیش از 500 کلاس آنلاین است.

موسسه فیزیک و فناوری مسکو

موسسه فیزیک و فناوری مسکو (دانشگاه تحقیقات ملی)  یک برنامه آموزش آنلاین یک ساله را در دانشکده مقدماتی ارائه می دهد. این شما را برای فرآیند پذیرش در دانشگاه های فنی روسیه برای تخصص های علوم طبیعی و مهندسی مجهز می کند. زبان روسی یک موضوع اصلی است، بنابراین در پایان دوره، سطح مهارت شما حداقل B1 خواهد بود. دانش آموزان به طور مستقل از طریق یک سیستم آموزش از راه دور خود MIPT با بررسی تعاملی تکالیف مطالعه می کنند. پس از امتحان نهایی موفقیت آمیز، دانش آموزان گواهینامه ای دریافت می کنند که به آنها اجازه می دهد برای هر دانشگاهی در روسیه درخواست دهند.

دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن پترزبورگ

یک بخش مقدماتی برای متقاضیان سایر کشورها نیز در دانشگاه پلی تکنیک پتر کبیر سن پترزبورگ فعال است. بیش از 15000 دانش آموز از سراسر جهان در این دانشگاه تحصیل کرده اند. نیمی از فرآیند آموزشی به مطالعه زبان روسی اختصاص دارد. سه نوع برنامه در SPbPU وجود دارد: مطالعه استاندارد، فشرده و پیشرفته زبان روسی. استانداردهای آموزشی برای برنامه های آموزشی پیش دانشگاهی به طور کامل با الزامات وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه مطابقت دارد. همچنین ویژگی های فرآیندهای سازگاری شهروندان بین المللی در یک کشور جدید را در نظر می گیرد. همه دانشجویان دپارتمان مقدماتی به کتابخانه، منابع دیجیتال، آزمایشگاه های کامپیوتر و زبان و همچنین Wi-Fi رایگان در سراسر محوطه دانشگاه دسترسی دارند. در پایان دوره، دانش آموزان در امتحانات شرکت کرده و گواهی پایان دوره دریافت می کنند. امتحانات نهایی معادل آزمون ورودی برای مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در SPbPU است.

دانشگاه فدرال سیبری

دانشگاه فدرال سیبری دانشجویان آینده را برای امتحانات پذیرش در بخش مقدماتی آماده می کند. این برنامه ها بر مطالعه موضوعات ضروری برای ورود به دانشگاه و ارتقای سطح مهارت در زبان روسی با تأکید بر تمرین روزانه صحبت کردن متمرکز هستند. دوره های زبان روسی در SibFU می تواند از چند هفته تا دو سال طول بکشد. برنامه درسی هر دوره موضوعات مختلفی را پوشش می دهد و از تکنیک های تدریس خلاق استفاده می کند.

دانشگاه فدرال کازان

بخش مقدماتی دانشگاه فدرال کازان  از سال 2010 شروع به کار کرده است. برنامه ویژه زبان روسی آنها یکی از قوی ترین برنامه ها در کشور محسوب می شود و از سال 1979 در حال اجرا است. این دانشکده متقاضیان را برای پذیرش در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در پنج زمینه آماده می کند: بشردوستانه، زیست پزشکی، علوم طبیعی، مهندسی و اقتصادی.

مدارک مورد نیاز برای دوره های پادفک در روسیه

با توجه به نکات عنوان شده، تحصیل پادفک در روسیه این امکان را به دانشجویان بین المللی می دهد تا شانس خود را برای ورود به دانشگاه های برتر کشور روسیه افزایش دهند. این دوره های تحصیلی سبب می گردد تا علاقه مندان به تحصیل در روسیه بدون ارائه مدرک زبان و در سریع ترین بازه زمانی برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که دوره های پادفک در روسیه برای دانشجویان اجباری نیست و دانشجویان بین المللی در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان روسی قادر خواهند بود به صورت مستقیم برای دانشگاه های روسیه اقدام نمایند. جهت ثبت نام در این دوره دانشجویان ضمن مراجعه و تکمیل فرم ثبت نام در دپارتمان های آماده سازی (پادفک) دانشگاه های کشور روسیه همچنین بایستی مدارک زیر را نیز آماده و ارسال کنند:

 • کپی اسکن مدرک پایان دوره متوسطه
 • پاسپورت بین المللی معتبر
 • فرم های درخواست تکمیلی (برای اخذ دعوت نامه رسمی)
 • رزومه یا CV فرد متقاضی
 • پرداخت هزینه درخواست

هزینه های دوره های پادفک در روسیه

دوره های پادفک در روسیه همانند تحصیل در این کشور با پرداخت هزینه همراه است. یکی از برترین مزایای این دوره های تحصیلی، هزینه های به مراتب پایین تر این کشور در مقابل سایر کشورهای برتر دنیا می باشد. دانشجویان بین المللی با پرداخت هزینه های بسیار ناچیز قادر خواهند بود تا در این دوره های آموزشی شرکت نمایند. به صورت میانگین هزینه های تحصیل پادفک در روسیه بین 2500 تا 4000 دلار در نظر گرفته می شود. این میزان هزینه با توجه به مدت زمان دوره پادفک و دانشگاه مورد نظر متغیر می باشد.

دانشجویان برای انتخاب دوره های برتر در کشور روسیه می توانند با مشاورین موسسه اٌدین ویزا در ارتباط باشند تا از تجربیات این عزیزان بهره مند شوند. موسسه اٌدین ویزا با توجه به سابقه بسیار عالی و تعامل بسیار مناسب با دولت روسیه این نوید را به متقاضیان می دهد که هر فرد با هر شرایطی شانس ورود به دوره های پادفک در روسیه را دارد.

دوره پادفک در روسیه

مزایای دوره های پادفک در روسیه

دوره های پادفک به عنوان یک دوره پیش آموزشی برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود. از همین رو تحصیل پادفک در روسیه این امکان را به دانشجویان بین المللی می دهد تا با آگاهی کامل وارد دوره های آموزشی کشور روسیه شوند. بسیاری از دانشجویان در مقاطع مختلف از جمله دوره های پزشکی در روسیه ملزم به سپری کردن دوره های پادفک در این کشور می باشد. از دیگر مزایای دوره های پادفک در روسیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. آمادگی دانشجویان برای ورود به دانشگاه
 2. آشنایی با کشور روسیه و شرایط زندگی
 3. آموزش زبان روسی
 4. افزایش شانس ورود به بازار کار