هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در سال 2019

 

هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در سال 2019 پایین تر از سایر کشورهای صنعتی و پیشرفته جهان می باشد که مورد توجه تعدادی از افراد در خصوص مهاجرت قرار گرفته است. بررسی هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در سال 2019 از جمله عواملی می باشد که افراد می بایست در همین باب مورد بررسی قرار دهند. هزینه های زندگی در روسیه تا حد زیادی بسته به سبک زندگی افراد نیز دارد. طبق آمار و ارقام می توان گفت که مسکو جزء گران ترین شهر در رابطه با حقوق و دستمزد شناسایی شده است.

با توجه به شاخص زندگی بهتر OECD می توان گفت که کیفیت زندگی در طول دهه گذشته در حال بهبود نیز می باشد که این بالاتر از حد متوسط در ارتباطات اجتماعی و تعادل کار و زندگی است. گروه مهاجرتی اَدین ویزا با نگارش این مقاله بنا را بر این گذاشته است که اطلاعاتی در باب هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه در سال 2019، در اختیار متقاضیان و علاقه مندان مهاجرت به این پهناور قرار دهد.

تحصیل در کشور روسیه

کشور روسیه در تلاش است تا در زمینه تحصیلی نیز به جمع برترین کشورهای جهان برسد. این مهم امکان پذیر نخواهد بود مگر با پذیرش برترین دانشجویان خارجی. کشور روسیه به منظور افزایش جاذبه تحصیل در روسیه، هزینه های تحصیل را به صورت قابل توجهی کم کرده است. دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در کشور روسیه به ویزای تحصیلی نیاز پیدا خواهند کرد. این ویزا به دانشجویان اجازه خواهد داد تا در کشور روسیه تحصیلات خود را ادامه دهند.

برخورداری از کمترین میزان هزینه تحصیل در یک موسسه معتبر علمی و یا دانشگاه از مزیت ها تحصیل در روسیه برای دانشجویان خارجی نیز می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های روسیه متفاوت از یکدیگر اما نسبت به کشورهای غرب اروپا ارزان تر است. وزارت آموزش و پرورش روسیه کمترین هزینه ممکن را برای دانشجویان در نظر گرفته است. شهریه دانشگاه در روسیه به سه فاکتور اساسی بستگی دارد. این سه فاکتور عبارتنداز؛

  • دوره تحصیلی
  • دانشگاه محل تحصیل
  • مدت زمان قانونی تحصیل

دانشجویان تمام وقت بین المللی در کشور روسیه، از امکاناتی مشابه دانشجویان روسی برخوردار می باشند. یکی از مهم ترین این امکانات تخفیف شهریه است. بسیاری از دانشگاه های روسیه، از دانشجویان نخبه هزینه ای به عنوان شهریه دریافت نمی کنند.

هزینه تحصیل کارشناسی و زندگی در روسیه در سال 2019

دوره کارشناسی در کشور روسیه یک دوره چهار ساله تحصیلی است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دوره های تمام وقت برای دانشجویان بین المللی در حدود 2300€ تا 2700€ (یورو) در سال است. می بایست توجه داشت که قیمت اعلام شده یک قیمت عمومی می باشد. برای مثال کمترین مقدار هزینه تحصیل در این مقطع 1600€ (یورو) و بیشترین آن در حدود 10000€ (یورو) در سال است.

تحصیل مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در روسیه

دوره کارشناسی ارشد در روسیه ممکن است، یک تا سه سال به طول انجامد. مدت زمان تحصیل در این مقطع به رشته انتخابی دانشجویان نیز بستگی دارد. هزینه تحصیل در این مقطع در حدود 3000€ الی 3200€ (یورو) در سال است. کمترین هزینه در نظر گرفته شده برای این مقطع 1700€ (یورو) و بیش ترین آن 6000€ (یورو) در سال می باشد.

دوره دکتری تخصصی در کشور روسیه حداقل سه ساله است. دانشجویانی با مدرک کارشناسی ارشد مرتبط قادر خواهند بود که در این دوره نام نویسی کنند. این دوره بیش تر یک دوره تحقیقاتی است و دروس نظری به ندرت در این مقطع ارائه می شود. هزینه تحصیل در این مقطع در حدود 3200€ الی 3500€ (یورو) در سال خواهد بود. کمترین هزینه در نظر گرفته شده برای تحصیل در مقطع دکترا روسیه 1800€ (یورو) و بیش ترین آن 5400€ (یورو) در سال است.

هزینه های زندگی در روسیه

همانطور که گفته شد، روسیه یکی از ارزان قیمت ترین مقاصد مهاجرتی برای مردم جهان است. علت اصلی این اتفاق را می توان در سقوط ارزش پول ملی این کشور جست و جو کرد. در این قسمت از مقاله قصد داریم، ریز هزینه های بسیاری از اقلام ضروری زندگی در روسیه را بیان کنیم. با توجه به شیوه های مختلف زندگی، افراد نیز می توانند به کمک جدول زیر بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی خود را ارزیابی کنند.

 

جدول هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در سال 2019

جدول هزینه زندگی در روسیه در سال 2019 بدین شرح می باشد:

رستوران
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
یک وعده معمولی6.61€یک وعده غذا در مک دونالد3.91€بطری آب معدنی0.44€
سه وعده غذا در رستوران متوسط برای 2 نفر26.45€کاپوچینو1.70€نوشابه (0.33 لیتر)0.67€
سوپرمارکت
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
یک لیتر شیر0.77€قرص 500 گرمی نان0.45€یک کیلو برنج سفید0.81€
12 عدد تخم مرغ0.93€1 کیلو گرم پنیر محلی6.43€سینه مرغ پاک شده3.42€
یک کیلو گوشت گوساله6.44€یک کیلوگرم سیب1.15€یک کیلوگرم موز0.81€
یک کیلوگرم پرتقال1.09€یک کیلوگرم گوجه1.63€یک کیلوگرم سیب زمینی0.42€
یک کیلوگرم پیاز0.37€یک دسته کاهو0.73€1.5 لیتر آب معدنی0.5€
حمل و نقل عمومی
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
بلیط یک طرفه0.33€بلیط ماهیانه25.12€هزینه تاکسی1.32€
هر کیلومتر حرکت تاکسی0.17€1 لیتر گازوئیل0.57€
سایر هزینه ها
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
هزینه های انرژی برای یک خانه 85 متری به صورت متوسط88.74€اینترنت ماهیانه6.32€یک ماه هزینه باشگاه28€
یک جفت شلوار جین مدل لویس58.31€لباس متوسط تابستانه34.45€یک جفت کفش اسپورت مدل نایکی66.38€
یک جفت کفش رسمی81.35€

یادآوری: قیمت هایی که در جدول فوق ذکر شده است، میانگینی از بالاترین و پایین ترین قیمت محصولات است. توجه داشته باشید که واحد پول کشور روسیه نیز روبل است اما بدلیل آشنایی بیشتر با یورو از این واحد پولی استفاده شده است.

هزینه دانشگاه در روسیه و هزینه های عمومی

تحصیل در روسیه در یک دانشگاه عادی به میزان 2300€ الی 3500€ (یورو) در سال است. با این وجود نیز میتوان گفت که این میزان هزینه ها ممکن است در دانشگاه های دیگر بیشتر باشد. افرادی که در حال محاسبه هزینه تحصیل در روسیه می باشند می بایست حداکثر هزینه را در این بخش در نظر بگیرند.

در رابطه با هزینه های عمومی افراد در روسیه نیز مطالبی را ارائه کرده ایم که در این بخش می بایست بیشترین میزان را مدنظر قرار داد. در یک جمع بندی ساده می توان به این نتیجه رسید که حدود هزینه های خوراک 150€ (یورو) در ماه خواهد بود. هزینه های تلفن و اینترنت را می بایست در حدود 10 یورو در ماه در نظر گرفت. با توجه به تخفیفات دانشجویی، هزینه حمل و نقل نیز 10€ (یورو) در ماه خواهد بود. دانشجویانی که علاقمند به ورزش می باشند می بایست به طور میانگین به میزان 40€ (یورو) برای هزینه های تفریح و باشگاه در نظر بگیرند.

هزینه های مسکن در روسیه

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی نیز 15€ تا 65€ (یورو) در ماه خواهد بود که در این قسمت بیشترین میزان هزینه نیز در نظر گرفته شده است. در مجموعع می توان گفت که هزینه های افراد به میزان 275€ (یورو) خواهد بود. بنابراین افراد نیز می بایست سالانه به میزان 3300€ (یورو) هزینه زندگی شخصی در نظر داشته باشند. پس هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در سال 2019 در طول یک سال در حدود 6800€ (یورو) خواهد بود.

انتخاب روسیه به عنوان کشور مقصد برای ادامه تحصیل یک انتخاب اقتصادی است. هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در سال 2019 به صورت سالیانه از شهریه دانشگاه در کشوری مانند هلند کم تر است از همین رو است که به شما توصیه می کنیم شرایط تحصیل در روسیه را نیز بررسی کنید. هزینه تحصیل و زندگی در روسیه در سال 2019 اما سبب جلب بسیاری از دانشجویان اروپایی به این کشور شده است. همین امر باعث دشوارتر شدن شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه های برتر این کشور شده است. با این وجود تجربه کافی مشاورین گروه مهاجرتی اَدین ویزا می تواند راهگشای شما در راه رسیدن به اهدافتان باشد.