ویزای کاری روسیه

 

از جمله شرایط و عوامل حائز اهمیت در باب ویزای کاری روسیه در سال 2019 نقش ارتباط شخص متقاضی به یک کارفرما برای دستیابی به یک موقعیت کاری می باشد. برای اینکه یک تبعه خارجی بخواهد برای ویزای کاری روسیه اقدام نماید می بایست نسبت به شرایط و مدارک مورد نیاز و طی نمودن این مسیر حقوقی دانش کامل داشته باشد. اگر شما تا به حال هیچ گونه اقدامی جهت مشاوره در این مسیر مهاجرتی نداشته اید با خواندن این نوشتار نسبت به شرایط و مدارک مورد نیاز و مراحلی که باید طی شود آگاه می شوید و همچنین می توانید برای کسب اطلاعات جامع و کامل تر از این نوع ویزا با مراجعه به دفتر گروه مهاجرتی اَدین ویزا برای عملی نمودن این پروسه اقدام نمائید.

کار در کشور روسیه

اتباع خارجی جهت کار در روسیه نیاز به یک اجازه کار و ویزای کاری دارند و البته نوع ویزای کار می تواند کوتاه مدت یا بلند مدت باشد که در موارد اولیه ویزاهای کوتاه مدت کاری روسیه اجازه اقامت سه ماه را به متقاضی می دهند که قابلیت تجدید نمودن این ویزا برای مدت سه ماه یا بیشتر در خاک این کشور وجود دارد و در برخی مشاغل و حرفه ها که مورد نیاز در روسیه هستند تا سه سال به افراد بسیار متخصص نیز ویزای کاری، مشابه ویزای کاری کانادا تعلق می گیرد که شخصی که بتواند به یک ویزای کاری روسیه دست یابد بلاشک خیلی زود می تواند به اقامت دائم این کشور نیز برسد.

شرط اولیه برای دست یابی به اقامت دائم در روسیه داشتن یکسال اقامت بدون وقفه در این کشور است با یک ویزای معتبر که ویزای کار می تواند بهترین مسیر برای رسیدن به اقامت دائم روسیه باشد، اگر اشخاص متقاضی شرایط فوق را فراهم سازند اقامت دائم تا 5 سال برای افراد معتبر خواهد بود و در ادامه نیز قابلیت دستیابی به تابعیت روسیه هم خواهند داشت.

اخذ ویزای کاری روسیه

اتباع کشورهای مشترک المنافع نیاز به دریافت ویزای کار در روسیه ندارند و نهایتا 30 روز زمان دارند برای دریافت مجوز و ثبت اطلاعات ویزای کار خود اقدام نمایند، اتباع ایرانی نیز به خاطر لغو روادید می توانند بدون اخذ ویزا به صورت توریستی یا تجاری به روسیه سفر کنند که البته امکان کار با این ویزاها وجود ندارد اما ورود شخص می تواند به او برای دستیابی به یک موقعیت کاری بسیار کمک کند، شخص بعد از بدست آوردن پیشنهاد و قرارداد کاری می تواند به ایران بازگردد و از سفارت روسیه در ایران درخواست ویزای کاری دهد.

معافیت از اخذ ویزا و انواع ویزای کاری روسیه

معافیت از اخذ ویزای کاری روسیه از جمله موضوعاتی می باشد که افراد متقاضی می بایست در ابتدای امر شرایط خود را مطابق لیست زیر مورد بررسی قرار دهند، گروه های زیر از اتباع خارجی از نیاز به ویزای کاری روسیه یا مجوز معاف هستند عبارتنداز:

 • ساکنان خارجی که در روسیه زندگی می کنند که قبلا مجوز اقامت دائم روسیه دریافت کرده اند.
 • اتباع خارجی که به طور موقت برای یک شرکت خارجی کار می کنند می توانند یک ویزا کسب و کار درخواست دهند.
 • کارکنان مأموریت های دیپلماتیک یا مؤسسات کنسولی کشورهای خارجی در روسیه همراه با هر کارمند خصوصی داخلی
 • کارکنان کشورهای خارجی که به جهت تعمیر و نگهداری تجهیزات در روسیه هستند و روزنامه نگاران معتبر در روسیه
 • دانش آموزان با ویزای تحصیل معتبر روسیه که در زمان تعطیلات و یا در محل تحصیلی مشغول به کار هستند
 • دانشجویان بین المللی که به روسیه برای تحصیلات آکادمیک آمده اند

اشخاص متقاضی که تمایل به اخذ مجوز کار در روسیه دارد در ابتدای امر می بایست متناسب با نوع کار و حرفه خو برای انواع ویزای کار در روسیه درخواست دهند که در ادامه مقاله به انواع مجوز کار برای افراد، همراه با شرایط مجوز نیز پرداخته می گردد.

ویزای کاری و مجوز کاری استاندارد روسیه

این مجوز کار عمومی روسیه برای افرادی است که از کشورهای مستقل مشترک المنافع در روسیه کار می کنند. این ویزا به مدت قرارداد کاری معتبر است اما اگر کار طولانی تر از یک سال باشد اشخاص می بایست هر سال قرارداد کار را در روسیه تمدید کنند و همچنین باید یک ویزای موقت نیز دارا باشید.

 

مجوز کار روسیه برای حرفه های بسیار متخصص

این یک مجوز کار ویژه برای افرادی است که در حرفه های ماهرانه کار می کنند که حقوق و دستمزد بیش از دو میلیون روبل در سال را دریافت می کنند. این نوع ویزا خیلی سریع و کمتر از 14 روز کاری صادر می گردد و همچنین اشخاص متقاضی نیز می توانند با این نوع ویزا برای همسر و فرزندان خود در خصوص اقامت نیز اقدام نمایند.

ویزای کار برای کشورهای مستقل مشترک المنافع

اگر اشخاص متقاضی یک شهروند از یک کشور مستقل مشترک المنافع هستند نیازی به ویزا برای ورود به روسیه ندارند در این نوع ویزا که کمی قبل تر هم به آن اشاره شد نیازی نیست که افراد مجوز کار یا شغل برای ورود به روسیه داشته باشند اما اشخاص می بایست به مدت 30 روز پس از ورود به روسیه از اداره محلی GUVM در منطقه خود درخواست ثبت ورود خود را انجام دهند و عدم انجام این کار می تواند جریمه تا R15،000 برای اشخاص نیز داشته باشد.

این ویزا برای 12 ماه معتبر است و یک بار تجدید می شود این بدین معنی است که افراد می توانند در خارج از مجوزهای دولتی کار کنند و کارفرمای افراد نیز مجوز کار اشتغال نیاز نخواهند داشت. برای به اخذ این ویزا اشخاص می بایست یک امتحان را که نشان دهنده دانش زبان روسی، تاریخ و قوانین فدراسیون روسیه است ارائه دهند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در روسیه

متقاضیان ویزای کاری روسیه نیز می بایست مدارک لازم را برای اخذ این نوع ویزا به همراه فرم درخواست روادید کار در روسیه تکمیل نمایند که این مدارک عبارتند از:

 • گذرنامه
 • یک قطعه عکس مشابه عکس گذرنامه
 • دعوتنامه معتبر از GUVM
 • نامه از سمت کارفرما با جزئیات وظیفه شغلی، محل کار و تاریخ قرارداد
 • گواهی پزشکی به منظور عدم وجود بیماری

روند ویزای کاری روسیه

کارمندان از برخی کشورها ممکن است نیاز به ارائه اسناد اضافی برای اخذ ویزای کار داشته باشند، که کشور ایران جز این کشورها برای ارائه اسناد اضافی نمی باشد که در حال حاضر شهروندان بعضی از کشورها باید مراحل اسکن بیومتریک خود را از سفارت یا کنسولگری روسیه در خاک کشور خودشان بررسی کنند، که شهروندان ایرانی می توانند این کار را در سفارت روسیه در ایران انجام دهند. طول مدت انجام و پردازش ویزای کار روسیه 20 روزه می باشد و مدت زمان جواب ویزای کار و دریافت مجوز کار در روسیه 3 الی 6 ماه خواهد بود.

هنگامی اشخاص ویزای کار روسی خود را دریافت کردند، می توانند به روسیه سفر کنند. کارفرمای روسی باید ظرف مدت 7 روز اسم نیروی کار خارجی را در اداره GUVM در روسیه ثبت نماید، در اینجا نکته ای که قابل ذکر می باشد این است که نیروی کار خارجی حتما این موضوع را پیگیری نماید زیرا که عدم انجام این کار دارای عواقبی همچون جریمه های سنگین هم برای کارفرما و هم برای نیروی کار داشته و همچنین منجر به اخراج فرد از روسیه خواهد شد.

ویزای کاری روسیه معمولا برای 90 روز معتبر است، اما قابلیت تمدید به مدت یک سال را دارد و پس از آن سالانه تمدید خواهد شد، تمدید ویزا توسط شعبه محلی GUVM انجام خواهد شد، اگر فردی در روسیه برای مدت بیش از 90 روز بخواهد اقامت داشته باشد نیز باید از طریق GUVM درخواست مجوز اقامت موقت نماید. در این مقاله تلاش شد اطلاعاتی در خصوص مهاجرت کاری به روسیه و ویزای کاری روسیه در اختیار شما عزیزان قرار گیرد، برای اخذ اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت به روسیه نیز می توانید با مشاورین مجرب گروه مهاجرتی اَدین ویزا تماس حاصل نمایید.