کشور ایتالیا نخستین کشور در اروپا و سومین کشور در دنیا در پذیرش آسان دانشجویان برای تحصیل است. تحصیل در ایتالیا از مزیت‌های بسیاری برخوردار است، این کشور یکی از کشورهای اروپایی است که نسبت به جذب استعدادهای درخشان در سطح بین‌‌المللی علاقه نشان می‌دهد. این کشور تهسیلاتی برای زندگی دانشجویی برای این دسته از دانشجویان در نظر می‌گیرد و از آن‌ها حمایت می‌کند.

مقدمه

کشور ایتالیا از سطح علمی بالایی برخوردار است و فارغ‌‌التحصیلان رشته‌های مختلف در این کشور در بازار کار جهانی از اعتبار خوبی برخوردارند و می‌توانند در شغلی پر درآمد مشغول به کار شوند. از طرفی امکان اقامت و کار بعد از فارغ‌التحصیلی در ایتالیا وجود دارد. شرایط زندگی دانشجویی در این کشور به گونه‌ای است که خارج از حد توان است. تمامی این موارد باعث می‌شود بسیاری از دانشجویان، کشور ایتالیا را به عنوان مقصد خود برای تحصیل انتخاب کنند.

بررسی این موارد به صورت جزئی‌تر در قسمت‌های بعدی انجام می‌شود. دانشگاه‌های ایتالیا از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های دنیا محسوب می‌شود. با توجه به موارد ذکر شده سالانه افراد زیادی در سرتاسر جهان علاقه‌مند به مهاجرت به ایتالیا هستند. جهت تحصیل در ایتالیا می‌توانید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی تحصیل کنید. قبل از درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا باید دوره‌های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی  که 160 از 200 در آزمون Esterni که در مدرسه ایتالیایی در تهران برگزار می‌شود را بگذرانید.

کشور ایتالیا دارای دانشگاه‌های دولتی و ممتاز بسیار معتبر و بی‌نظیری مانند:

  • ساپینزا
  • بولونیا
  • پلی تکنیک میلان
  • تورین و بسیاری دیگر با رتبه‌های جهانی است.

مشاوره رایگان جهت تحصیل در ایتالیا

شروع یک تجربه ناب با تحصیل در ایتالیا

اعزام دانشجو به ایتالیا

افرادی که متقاضی اعزام دانشجو به ایتالیا هستند باید برای اطلاع دقیق از شرایط تحصیل در این کشور یک موسسه اعزام دانشجو معتبر را انتخاب کرده و از آن طریق اقدام نمایند. شما می‌توانید از طریق قانونی در معتبرترین دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل کرده؛ همچنین از این طریق کار مناسبی یافته و امکان اخذ اقامت دائم اروپا را دریافت کنید. فراموش نکنید که هزینه‌های تحصیل و زندگی در کشور ایتالیا نسبت به دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است.

نظام آموزشی ایتالیا

تحصیلات دانشگاهی برای افراد مختلف در کشور ایتالیا اجباری نیست، و تنها افراد علاقمند به دانشگاه‌ها می‌روند. از سال 1998 متقاضیان دارای مدرک دیپلم با تکمیل فرم‌های مخصوص و ارسال آن به وزارت دانشگاه‌ها و تحقیقات علوم و فناوری می‌توانند وارد دانشگاه شوند. البته این شرایط تنها برای دانشجویان ایتالیایی است.

دانشجویانی که از کشورهای دیگر قصد تحصیل در این کشور را دارند باید مدارک و ریزنمرات دوره‌های تحصیلی قبلی خود (دیپلم به بعد) را ارائه دهند و در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ها شرکت کنند. تحصیلات دانشگاهی در کشور ایتالیا به سه بخش تقسیم می‌شود. بخش اول شامل دوره‌های کارآموزی و درسی است که دانشجو مدرک DU دریافت می‌کند و معادل فوق دیپلم است. دوره‌ی بعدی دانشگاهی چهار تا شش سال طول می‌کشد و در پایان این دوره مدرک DL به دانشجو اعطا می‌شود که معادل مدرک کارشناسی است.

سطح سوم دانشگاهی در ایتالیا به دوره‌های تخصصی و پژوهشی اختصاص می‌یابد و بین دو تا شش سال طول می‌کشد. دانشجویان در پایان دوره‌های تخصصی مدرک DS و در پایان دوره‌های پژوهشی مدرک DR دریافت می‌کنند.