بورسیه تحصیلی روسیه

 

یکی از راه های مهاجرت به کشور پهناور روسیه تحصیل در دانشگاه می باشد و امکان اخذ بورسیه تحصیلی روسیه در دانشگاه های این کشور وجود دارد. دانشجویان خارجی و بین المللی نیز که شرایط لازم را داشته باشند می توانند بورسیه تحصیلی روسیه را اخذ نمایند. در رابطه با بورس تحصیلی می توان گفت کمک هزینه هایی که برخی از دانشگاه ها، موسسات علمی و خیریه ها برای دانشجویان در نظر می گیرند بورسیه تحصیلی نام دارد. بورس های تحصیلی در مقطع کارشناسی، مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری ارائه می شود. برای ارائه بورسیه تحصیلی هدفی در نظر گرفته شده است که آن تامین نیروهای انسانی در کشورهای توسعه یافته ای مثل کشور روسیه می باشد.

تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه

دانشگاه های روسیه دارای اعتبار زیادی می باشند، 160 دانشگاه این کشور در دنیا شناخته شده می باشد و از اعتبار جهانی برخوردار می باشند. به همین دلیل افراد زیادی هستند که خواستار تحصیل در این کشور می باشند و سعی دارند پذیرش دانشگاه را به دست آورند. داوطلبان می توانند با ارائه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی درخواست خود را برای اخذ بورسیه تحصیلی ارائه نمایند و نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد. با توجه به نزدیکی کشور روسیه به ایران و روابط خوب میان این دو کشور بسیاری از ایرانیان برای تحصیل دانشگاه های این کشور را انتخاب می کنند. اکنون با هم به بررسی برترین دانشگاه های روسیه در سال 2020 می پردازیم:

دانشگاهرتبه بین المللی در رنکینگ QS
دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو74
دانشگاه سنت پترزبورگ225
دانشگاه دولتی نووسیبریسک228
دانشگاه دولتی تومسک250
موسسه فیزیک و فناوری مسکو281
دانشگاه فنی بائومن مسکو282
دانشگاه HSE298

برای ورود به دانشگاه های روسیه نیازی به شرکت در آزمون نمی باشد، دانشجویان ایرانی به این نکته توجه داشته باشند که مدارک دانشگاه های ایران مورد تایید دانشگاه ها و موسسات آموزشی روسیه می باشد. همچنین مدارک تحصیلی برخی از دانشگاه های کشور روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران است. اگر شما قصد دارید در سال 2020 در دانشگاه های کشور روسیه مشغول به ادامه تحصیل شوید و بورسیه تحصیلی روسیه را اخذ نمایید پیشنهاد می شود مقاله پیش رو را که توسط گروه مهاجرتی اَدین ویزا به نگارش در آمده است مطالعه نمایید و اطلاعات لازم را در رابطه با چگونگی اخذ بورسیه تحصیلی به دست آورید.

نگاهی به وضعیت هزینه تحصیل در روسیه

اصولا کشور روسیه و دانشگاه های این کشور جای گرانی برای ادامه تحصیل نبوده بلکه بالعکس روسیه در جهان یکی از مقاصد ارزان تحصیلی محسوب می شود. به طوری که همین عامل به یکی از انگیزه های مهم دانشجویان بین المللی برای حضور در دانشگاه های کشور روسیه تبدیل شده است. معمولا سطح شهریه های سالانه دانشگاهی روسیه با توجه به دوره تحصیلی دانشجویان به 3 دسته زیر تقسیم می شود:

دوره تحصیلیحداقل شهریه به دلارمیانگین شهریه به دلارحداکثر شهریه به دلار
مقطع کارشناسی1880$3690$ الی 4000$13540$
مقطع کارشناسی ارشد2260$4000$ الی 4300$7000$
مقطع دکتری1220$4300$ الی 4615$6350$

اما مطابق آمارهای موجود، دانشجویان بین الملل برای زندگی در روسیه بایستی انتظار خرج و مخارج ماهیانه 300$ تا 400$ (دلار) را داشته باشند. این هزینه ها صرف کلیه امورات زندگی از جمله اجاره منزل، تفریحات، غذا، خرید کتب، حنل و نقل و غیره می شود. از بین همه این هزینه ها نیز هزینه خرید از بازار بالاتر از بقیه هزینه هاست. پس در این مورد، دانشجویان بایستی موظب سبک زندگی خود در روسیه باشند. اما عامل دیگر در مدیریت بودجه دانشجوئی در روسیه توجه به مکان اقامت است.

 

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی روسیه

در سال های اخیر دانشجویان ایرانی بسیاری تمایل دارند بورسیه تحصیلی این کشور را کسب نمایند. با توجه به تمایل زیاد هموطنان ایرانی برای تحصیل در کشورهای خارجی و دانشگاه ها و موسسات آموزشی معتبر و سیستم آموزشی بسیار قوی و هزینه های زندگی به صرفه گرایش برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه افزایش داشته است.

بورسیه تحصیلی کشور روسیه این امکان را به دانشجویان می دهد که علاوه بر تحصیل در یک سیستم آموزشی قوی و زندگی در کشوری پیشرفته هزینه کمتری برای تحصیل پرداخت نمایند و از کیفیت بالاتری برخوردار شوند. متقاضیان توجه داشته باشند که در بیشتر رشته های تحصیلی و مقاطع تحصیلی امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای متقاضیان وجود دارد، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با مشاوران ما در گروه مهاجرتی اَدین ویزا در تماس باشید.

در برخی دیگر از رشته های تحصیلی متقاضیان بعد از گذشت یک یا دو ترم تحصیلی و اخذ معدل تعیین شده می توانند بورسیه تحصیلی دریافت نمایند. معمولا در مقطه کارشناسی و کارشناسی ارشد این شرایط وجود دارد ولی برای اخذ بورسیه در مقطع دکتری شرایط آسان تر می باشد. شرط سنی یکی از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی می باشد به عنوان مثال برای تحصیل در مقطع لیسانس سن دانشجو باید بالای 23 سال باشد، همچنین متقاضی باید در مقطع پیش دانشگاهی و دیپلم معدل بالایی کسب کرده باشد.

بورسیه تحصیلی روسیه بصورت دولتی

دولت کشور روسیه هر ساله بورسیه های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرد. این بورسیه موارد مثل: هزینه خوابگاه دانشجویی، تحصیل رایگان، کمک هزینه هایی برای بیمه بهداشتی را پوشش می دهد. مبلغی که برای این بورس در نظر گرفته شده است ماهانه 1630RUB (روبل روسیه) می باشد. بورسیه تحصیلی دولتی چه مواردی را پوشش نمی دهد؟ هزینه های مربوط به سفر به دانشگاه، هزینه های مربوط به زندگی و بیمه های داوطلبانه درمانی.

بورسیه های غیر دولتی در روسیه

به غیر از بورسیه های تحصیلی دولتی در روسیه بورسیه های وجود دارد که دولت نقشی در تامین آن ندارد، این بورسیه شامل موارد متعددی می شود:

  • دانشکده های آسیایی و روسیه: این بورسیه لیستی از کمک هزینه های تحصیلی میباشد که به دانشجویان بین المللی جهت تحصیل در روسیه و سایر کشور های شوروی سابق اعطاء میگردد. معمولا این بورسیه ها به دانشجویان برتر تعلق میگیرد.
  • بورسیه بنجامبن گیلمن: این بورسیه برای شهروندان روسیه می باشد که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی و یا کارآموزی در خارج از کشور را دارند. همچنین این بورسیه به داوطلبانی که در حال تحصیل به یک زبان خارجی مثل روسی می باشند اعطا میشود این در حالیست که فرد زبان مادری اش روسی نباشد.
  • بورسیه BP جهت پژوهش: این بورسیه تحصیلی ماهانه به مبلغ 15000RUB تا 35000RUB (روبل روسیه) به دانشجویانی اعطاء میگردد که در حال پژوهش بر روی اقتصاد و یا انرژی در یکی از دانشگاه های کشور روسیه می باشند. متقاضیان برای دریافت این بورسیه باشد بر روی موضوعات ذکر شده پژوهش کنند.
  • بورسیه شورا کشور آمریکا: این بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی می باشد که جهت تحقیقات برای مدت 3 تا 8 ماه در یکی از کشورهای انتخاب شده در آسیا، شرق قاره اروپا من جمله کشور روسیه به این کشورها مراجعه می کنند.ارزش بورسیه شوراهای آمریکا برابر با 5000$ الی 25000$ (دلار) است و تمام هزینه های بلیط هواپیما، بیمه های حدمات درمانی و حقوق ماهیانه برای دانشجویان را شامل می­ شود.

تدریس در دانشگاه های کشور روسیه به زبان های انگلیسی و روسی ارائه می­گردد و برای اخذ برخی از بورسیه ها در این کشور محدودیت در نوع زبان تحصیل دارند، بدین معنا که برخی از بورسیه های تحصیلی در روسیه تنها به دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان روسی را دارند تعلق می­گیرد.

 

بورسیه تحصیلی روسیه در دانشگاه های خاص

بورسیه تحصیلی روسیه که برای دانشگاه های خاص این کشور در نظر گرفته شده است بیشتر به دانشجویان مقطع فوق لیسانس اعطاء می گردد. دانشگاه پلی تکنیک سنت پترزبورگ: دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه که مشغول تحصیل به زبان انگلیسی می باشند می توانند این بورسیه را دریافت نمایند. این بورسیه می تواند در غالب شهریه تحصیلی برای یک یا دو ترم تحصیلی و یا محل اقامت در خوابگاه و یا محل اقامت به دانشجو ارائه شود. دانشگاه تومسک: دانشجویان بین المللی و خارجی در این دانشگاه می توانند کمک های مالی مختلفی دریافت نمایند.

دانشگاه اورال: دانشجوبانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند باید بدانند که برای اخذ بورسیه تحصیلی باید دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه باشند. در این دانشگاه شصت و پنج کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. دانشجویانی که به زبان انگلیسی مشغول هستند شهریه دو ترم تحصیلی به آن ها اعطا می شود.

بورسیه پزشکی در روسیه

دانشگاه های پزشکی روسیه از بهترین دانشگاه ها در میان کشورهای اروپایی، آسیایی، آفریقایی و استرالیایی می­ باشد. دانشگاه های پزشکی این کشور طرفداران زیادی دارد و هزینه های تحصیل پزشکی در روسیه بسیار مقرون به صرفه است. سال های زیادی است که دانشگاه های پزشکی روسیه میزبان دانشجویان بین المللی در این کشور است. دانشجویان بین المللی در صورت داشتن نمرات و امتیازات بالا می ­توانند جهت دریافت بورسیه های دولتی و غیر دولتی روسیه درخواست نمایند. پذیرش ساده در دانشگاه های پزشکی روسیه، کیفیت و امکانات بسیار مناسب و ارائه دروس به زبان انگلیسی از جمله مهمترین دلایل انتخاب دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه ها می ­باشد.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه

با توجه به علاقمندی بسیاری از دانشجویان جهت تحصیل در دانشگاه های روسیه، سالانه این کشور بورسیه های متعددی را در اختیار دانشجویان قرار می ­دهد. دانشجویان نیز می­ توانند با ارائه مدارک زیل نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور اقدام نمایند:

  • ارائه یک نسخه کپی از پاسپورت معتبر دانشجو
  • کپی مدارک هویتی
  • عکس رنگی
  • ارائه گواهی پزشکی مبنی بر سلامت متقاضی تحصیل در روسیه

ارائه مدارک تحصیلی قبلی بطوریکه جهت تحصیل در مقطع کارشناسی، دانشجو می­ بایست تمامی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را بهمراه ریز نمرات در اختیار اداره مربوطه قرار دهد و برای اخذ بورسیه تحصیلی در این کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز ارائه مدارک کارشناسی ضروری می­باشد. اگر قصد مهاجرت به روسیه و تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارید بهتر است پیش از اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش دانشگاه اطلاعات لازم را به دست آورده و از شرایط و قوانین این کشور آگاه باشید. کادر مجرب گروه مهاجرتی اَدین ویزا آمادگی دارد که شما را در این مسیر راهنمایی کند و بهترین روش را در به شما عزیزان پیشنهاد کند.