تحصیل در کشور‌های پیشرفته و دانشگاه‌های برتر جهان، آرزوی دانشجویان زیادی در سراسر دنیاست. بسیاری از دانشجویان براساس هدف و علاقه خود تصمیم می‌گیرند که در یکی از کشورهای اروپایی به تحصیل خود ادامه دهند. اوکراین یکی از کشورهایی است که دانشجویان زیادی، این کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند. کشور اوکراین در اروپا واقع شده است و دانشگاه‌های این کشور با بسیاری از دانشگاه‌های اروپا در ارتباط هستند و همچنین از نظر هزینه‌ی تحصیلی و زندگی بسیار ارزان‌تر از دیگر کشورهای اروپایی و امریکا است؛ ازاین‌رو، کشور اوکراین برای تحصیل در بین دانشجویان بسیار طرفدار دارد. شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی، ارشد و دکتری در رشته‌های مختلف در این کشور برای دانشجویان فراهم شده است.

پایتخت کشور اوکراین : کی اف

زبان تحصیل  : اوکراینی و انگلیسی

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی : ۴ سال

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد : ۲ سال

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا : ۳ الی ۴ سال

مدت زمان تحصیل در مقطع پزشکی و دندانپزشکی : ۶ سال

 

تحصیل در اوکراین با دوره پاتفک شروع می شود که یک دوره آماده سازی قبل ازورود به دانشگاه ها میباشد و شامل زبان اوکراینی، تاریخ اوکراین، برای گروه مهندسی: ریاضی، فیزیک و مکانیک وبرای گروه پزشکی: شیمی، زیست شناسی، زبان تخصصی پزشکی می باشد. لازم به ذکر است دانش اموزانی که دوره پیش دانشگاهی را نگذرانده اند و یا به هر دلیلی مدرک پیش دانشگاهی ندارند میتوانند برای تحصیل در اوکراین اقدام کنند. وزارت علوم و بهداشت جمهوری اسلامی ایران مدرک کالج را به عنوان مدرک پیش دانشگاهی تطابق میدهند و لازم به گذراندن پیش دانشگاهی نمی باشد.

سیستم تحصیلی دانشگاههای اوکراین ترمیک و دو ترم در سال است.
شروع ترمهای تحصیلی دانشگاهها: سپتامبر و فوریه
شروع ترمهای دوره پاتفک: از سپتامبر تا تاریخ ۱۵ نوامبر هر سال و پس از این تاریخ فقط دانشگاه تاراساشفچنکو که دوره فشرده دارد، دانشجو می پذیرد.

مشاوره رایگان جهت تحصیل در اوکراین

دلایل تحصیل در کشور اوکراین

در این بخش بصورت مختصر میپردازیم به دلایل تحصیل در اوکراین ، ولی بصورت کامل در مقاله دلایل تحصیل در اوکراین به این مطلب پرداختیم میتونید مطالعه کنید.

 

اوکراین یک کشور اروپایی است و به دلایل بسیاری از جمله پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی و مورد تایید بودن این دانشگاه ها در سطح جهانی و وزارت علوم ایران و…، متقاضیان بسیاری را از سرتاسر دنیا برای تحصیل در کشور اوکراین و زندگی در آن جذب می کند.
از دیگر دلایلی که مورد توجه دانشجویان قرا گرفته است میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
پذیرش دانشگاه بدون آزمون ورودی
هزینه های تحصیلی کم
ورود به بازار کار اوکراین
آموزش عالی با کیفیت
آینده بهتر کار در سراسر جهان
آموزش به زبانهای انگلیسی / اوکراینی / روسی
مشارکت دانشجویان در توسعه ، سمینارها ، سمپوزیوم ها و غیره در سایر کشورهای اروپایی

زبان تدریس در دانشگاه های اوکراین

برای تحصیل در دانشگاه های اوکراین می توان به زبان روسی و اوکراینی و انگلیسی اقدام کرد. برای آموزش زبان ، ۹ ماه دوره آموزش معروف به پاتفک برگزار می گردد. این دوره شامل دو ترم است، ترم اول منحصراً زبان تدریس می شود و از ترم دوم بسته به رشته انتخابی دانشجو، جهت ادامه تحصیل در کشور اوکراین برای انتخاب رشته مهندسی دروس : فیزیک، شیمی ، ریاضی، نقشه کشی و برای رشته های پزشکی : شیمی،زیست شناسی و برای علوم انسانی: تاریخ وادبیات در کنار آموزش زبان روسی و یا اوکراینی ارائه می شود.
در پایان ترم دوم، از دروس تدریس شده، امتحان گرفته می شود و در صورت قبولی ، مدرک پاتفک به دانشجو اعطا می شود. تعطیلات دانشجوئی تقریباً دو ماه در تابستان و دو هفته در زمستان است. متاسفانه تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی در ابتدای ورود اقدام به ثبت نام در دوره آموزش پاتفک زبان روسی نموده اند و بعد از اتمام دوره و در هنگام ثبت نام در دانشگاه متوجه شده اند که رشته تحصیلی مورد نظر آنها به زبان اوکراینی ارائه می شود. لذا قبل از انتخاب نوع زبان باید بررسی شود که رشته تحصیلی در دانشگاه مورد نظر به چه زبانی ارائه می گردد.

تحصیل در مدارس اوکراین

تحصیل در این کشور الزاما از سن شش سالگی شروع می ‌شود و ۱۱ سال ادامه پیدا می کند. سیستم آموزشی اوکراین و تحصیل در مدارس به پنج سطح مهدکودک، ابتدایی، متوسطه، آموزش متوسطه و کارشناسی‌ ارشد تقسیم می‌شود. در سال ۲۰۱۰ طبق آمار در مجموع حدود ۵۶ درصد کودکان از آموزش‌ های پیش از شروع دبستان استفاده ‌کرده‌ اند. تحصیل در این کشور در مدارس ، شامل مدارس عادی و شبانه‌ روزی و بعضی مدارس از راه دور است . مدارس عادی از سال ۱۹۶۵ از ۱۲ پایه به ۱۰ پایه تبدیل شده است. امروزه دوره آموزشی در اوکراین به سه مقطع ابتدایی که چهار سال و راهنمایی که پنج سال طول می کشد و دوره تکمیلی که دو سال است، تقسیم میشود.

تحصیل در اوکراین مقطع کارشناسی

در مقطع کارشناسی ، دانشگاه های اوکراین از تنوع بالایی در رابطه با رشته برخوردار هستند و می توان ادعا کرد که در اوکراین، تمام رشته های کارشناسی تدریس می شود که این امر گستردگی رشته ها ، مورد توجه متقاضیان قرار گرفته است. تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور اوکراین ۴ سال به طول می انجامد. در این مقطع عمدتا زبان تدریس اوکراینی و روسی می باشد . دانشجویان در حین تحصیل در این مقطع اجازه ۲۰ ساعت کار در طول هفته داده می شود . که حقوق دریافتی برای هر ساعت ۸ تا ۱۰ دلار می باشد.

تحصیل در اوکراین مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در حدود ۲ سال طول می کشد . دانشجویان می توانند به دو زبان انگلیسی و روسی ادامه تحصیل بدهند . ارائه دادن مدرک دال که تسلط آن ها بر زبان انتخابی می باشد برای تحصیل در کشور اوکراین به دانشگاه مورد نظر الزامی می باشد. دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز اجازه ۲۰ ساعت کار در طول هفته را دارند.بسیاری از دانشجویان سراسر جهان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این کشور را انتخاب می نمایند تا شانس بیشتری برای اخذ بورسیه در مقطع دکتری کشور اوکراین داشته باشند. همچنین پس از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اوکراین برای دانشجویان بستر پذیرش از مقطع دکتری از دانشگاه های آمریکا ، کانادا و اروپا مهیا می شود.

تحصیل در اوکراین مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری همانند سایر کشورها در اوکراین نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. تحصیل در اوکراین در مقطع دکتری به مدت ۳ الی ۴ سال می باشد . در کشور اوکراین به مقطع دکتری توجه ویژه ای قائل هستند تا جایی که علاوه  بر اجازه بر ۳۰ ساعت کار دانشجویی در طول هفته میباشد.

تحصیل در اوکراین پزشکی و دندانپزشکی

گر خواهان تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در خارج از کشور به خصوص کشورهای اروپایی هستید، تحصیل در این کشور می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما باشد. این کشور به خاطر داشتن بهترین دانشگاه های پزشکی،  موفق شده است متقاضیان زیادی را از سراسر دنیا طی چند سال اخیر به خود جذب نماید. دانشگاه دولتی پزشکی Odessa و دانشگاه دولتی پزشکی Lviv از موسسات آکادمیک برتر در اوکراین می باشند که دوره هایی در حوزه های پزشکی عمومی، دندان پزشکی و داروسازی، به زبان انگلیسی و روسی  ، برای متقاضیان ارائه می دهند.

تحصیل در اوکراین و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

تحصیل در اوکراین همانند تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی نیاز به ارائه مدارک معتبر هم برای پروسه اخذ پذیرش و هم برای اخذ ویزای تحصیلی می باشد. این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که اگر در ارائه مدارک مورد نیاز کمی و کاستی وجود داشته باشد امکان رد شدن پذیرش تحصیلی متقاضیان بالا خواهد رفت. همینطور از مهم ترین مسائل مربوط به ویزای تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی معتبر و ارائه نامه پذیرش از دانشگاه های اوکراین می باشد. علاوه بر ارائه مدارک تحصیلی برای اخذ ویزا می توان به اثبات تمکن مالی هم اشاره نمود.

بنابراین متقاضیان تحصیل در اوکراین باید در ابتدای امر مدارک خود را منوط به دریافت پذیرش تحصیلی به دانشگاه های مورد نظر در اوکراین ارسال کنند که در نهایت پس از اخذ پذیرش و تائید آن اقدام به کسب ویزای تحصیلی از طریق سفارت این کشور را داشته باشند.

 

لیست مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در اوکراین به شرح زیر می باشد.

  • ارائه پاسپورت معتبر
  • ارائه کارت شناسایی معتبر
  • عکس ۳*۴
  • نامه تمکن مالی
  • ارائه گواهی عدم سو پیشینه
  • ارائه پرینت حساب بانکی و گردش مالی مناسب جهت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور
  • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
  • ارائه نامه پذیرش تحصیلی و پرداخت شهریه
  • ارائه مدارک تحصیلی متقاضی به همراه ترجمه آن
  • ارائه مدارک پزشکی در شرایط کرونا

بنا به مقطعی که قصد اقدام را دارید باید تمام مدارک تحصیلی پیشین را ارائه نمایید، به طور مثال برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدارک و کپی مدارک تحصیلی متوسطه و دیپلم ۱۲ سال را ارائه کنید و یا برای مقطع کارشناسی ارشد ارائه مدارک تحصیلی کارشناسی و دیپلم ۱۲ ساله الزامی می باشد.

شروع یک تجربه ناب با تحصیل در اوکراین

نظام آموزشی اوکراین

نظام آموزشی کشور اوکراین نیز مانند سایر کشورها شامل تحصیل در مقاطع ابتدایی، دبیرستان در دو دوره، مقطع دانشگاه در دوره‌های لیسانس، فوق‌لیسانس، دکتری و فوق دکتری است. برخی از مدارس این کشور به صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند اما بسیاری از آن‌ها مدارس عادی هستند. در حال حاضر، نظام آموزشی در اوکراین شامل 4 سال در دوره ابتدایی، 5 سال در دوره راهنمایی و 2 سال هم در دوره دبیرستان است. سنجش دانش آموزان در این کشور از همان سال های ابتدایی با سیستم نمره‌دهی انجام می‌گیرد. البته باید گفت که در مدارس کشور اوکراین به مهارت آموزی، تدریس هنر و علوم و همچنین آموزش‌های عملی برخی از دروس و مهارت‌ها نیز توجه زیادی می‌شود.

در مدارس کشور اوکراین دروس مختلفی به دانش آموزان تدریس می‌شوند: ادبیات و زبان اوکراینی، زبان خارجی، ادبیات جهان، تاریخ اوکراین و جهان، جغرافیای جهان، ریاضیات، شیمی، فیزیک، هندسه، تربیت بدنی، هنر، موسیقی و زیست شناسی و در برخی مدارس محیط زیست، نمونه‌هایی از دروس آموزش داده شده به دانش آموزان هستند. در مدارس کشور اوکراین برنامه‌های تفریحی و سرگرمی مانند بازی‌های فکری نیز در برنامه درسی دانش آموزان در هفته وجود دارند. برخی از فعالیت‌های ورزشی مانند شطرنج، اجرای تئاتر، موسیقی و سرود، فوتبال و … نیز در برنامه‌های هفتگی دانش آموزان گنجانده می‌شوند. جالب آن است که هر دانش آموز به لحاظ استعداد و علاقه خود در یکی از برنامه‌های فوق شرکت می‌کند. در پایان دوره دبیرستان، دانش آموزان می‌توانند برای ورود به دانشگاه، یکی از رشته‌های دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند.

در نظام آموزشی اوکراین، نمرات دانش آموزان به ویژه در دو دوره آخر تحصیلات آنها برای ورود به دانشگاه اهمیت زیادی دارد. دانش آموزانی که بالاترین نمرات درسی را کسب کرده‌اند می‌توانند بدون آزمون‌های  ورودی به دانشگاه راه پیدا کنند. در آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های اوکراین، دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، جغرافیا، زبان خارجی، زبان و ادبیات اوکراینی و تاریخ اوکراین برای سنجش داوطلبان ورود به دانشگاه در نظر گرفته می‌شوند.

فارغ‌التحصیلی در دوره‌های دکتری از دانشگاه‌های این کشور نسبتاً دشوار است چرا که دانشجویان باید یک پایان نامه بسیار عالی و با ارزش بالای علمی را ارائه دهند.
شرکت در آزمون های بین المللی در اوکراین

داشتن یک رزومه علمی قوی، عامل مهم برای تحصیل در اوکراین و سایر کشورهای خارجی است. ارائه و چاپ مقاله در نشریات علمی معتبر یکی از بهترین گزینه‌ها برای تقویت رزومه علمی و تحقیقاتی است، در همین راستا، پروژه هایی که به بررسی یک مشکل و ارائه راهکاری برای حل آن انجام شده باشند از ارزش بالاتری برخوردار بوده و احتمال پذیرش آن توسط مؤسسات علمی یا کارفرماها بالاتر خواهد بود. در تمام رشته های تحصیلی در دانشگاه های کشور اوکراین، فرصت های بسیار عالی برای تحقیقات و ارائه مقالات وجود دارد. اگر شما یک دانشجوی زرنگ و پرتلاش باشید به راحتی می توانید رزومه علمی و تحصیلی خود را تقویت کنید. این کار باعث می شود بتوانید پس از فارغ التحصیلی، شغل ایده آل به دست بیاورید. برای دستیابی به این اهداف پیشنهاد می کنیم در طول سال های تحصیل در اوکراین، شرکت در مسابقات و آزمون‌های بین المللی را فراموش نکنید. یک مقاله هر چند هم که سطح متوسطی داشته باشد می تواند رزومه دانشجو را ارتقا دهد. عامل دیگری برای تقویت رزومه علمی، شرکت در آزمون‌های بین المللی زبان است، مدرک زبان باید حتماً در رزومه دانشجویان وجود داشته باشد. اگر در دانشگاهی که دانشجو به تحصیل مشغول است، مسابقه علمی، المپیاد و یا هر برنامه تحقیقاتی دیگری برگزار گردد، توصیه می کنیم حتماً دانشجویان در آن برنامه ها شرکت کنند. دریافت گواهینامه شرکت در همایش یا کنفرانس، تأثیر بسزایی در تقویت بخشی رزومه تحصیلی فرد خواهد داشت، چه بسا که دانشجویان بتوانند در دوره های بعدی تحصیلی از بورسیه های تحصیلی ویژه استفاده کنند.