تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه به عنوان یکی از برترین روش های مهاجرتی به این کشور قلمداد می شود. بسیاری از علاقه مندان به کشور روسیه، با احراز شرایط مورد نظر برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام می نمایند. با توجه به عدم محدودیت سنی موجود در کشور روسیه، تمامی افراد قادر خواهند بود با ارائه مدارک مورد نیاز شانس خود را برای اخذ پذیرش در این کشور امتحان نمایند. این نکته به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در روسیه به شمار می رود.

با توجه به تعداد بالای مراکز آموزشی در کشور روسیه، دانشجویان و دانش آموزان بدون هیچ محدودیتی قادر خواهند بود برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند. با توجه با آخرین آمارهای موجود در حدود 500 موسسه آموزش عالی و 50 دانشگاه در کشور روسیه حضور دارند. این مراکز آماده ارائه خدمات به دانشجویان و دانش آموزان از سراسر دنیا می باشند.

آموزش و پرورش کشور روسیه به واسطه قدمت بسیار بالا و حفظ کیفیت آموزشی مناسب همواره خاستگاه مهاجران برای تحصیل بوده است. در حال حاضر و با توجه به شرایطی که این کشور برای ورود و ارائه ویزاهای تحصیلی در نظر گرفته است، تعداد داوطلبان تحصیل در روسیه افزایش یافته است. از مهم ترین اقدامات کشور روسیه می توان به میزان هزینه های تحصیل و زندگی ، عدم محدودیت سنی، عدم ارائه درک زبان و ارائه بورسیه های تحصیلی در این کشور اشاره کرد.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

آنچه در این مقاله می خوانید:

 1. آشنایی با روسیه
 2. سیستم آموزشی روسیه
 3. دوره های قبل از دانشگاه در روسیه
 4. کارشناسی در روسیه
 5. کارشناسی ارشد در روسیه
 6. دکترا در روسیه
 7. پزشکی در روسیه
 8. دانشگاه های برتر برای تحصیل در روسیه
 9. دانشگاه های با رتبه های جهانی
 10. دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت
 11. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم
 12. مدرک زبان برای تحصیل در روسیه
 13. دوره پادفک در روسیه
 14. برترین شهرهای روسیه برای تحصیل
 15. هزینه های جاری برای تحصیل در روسیه
 16. هزینه های تحصیل در روسیه
 17. هزینه های زندگی در روسیه
 18. هزینه های جاری برای ورود به روسیه
 19. شرایط تامین هزینه ها برای تحصیل در روسیه
 20. بورسیه تحصیلی در روسیه
 21. کار دانشجویی در روسیه
 22. مراحل اقدام برای تحصیل در روسیه
 23. شرایط پذیرش برای تحصیل در روسیه
 24. ویزای دانشجویی برای تحصیل در روسیه
 25. مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی روسیه
 26. شرایط زندگی دانشجویی در روسیه
 27. بیمه دانشجویی در روسیه
 28. خوابگاه های دانشجویی
 29. زندگی ورزشی
 30. مزایای تحصیل در روسیه
 1. معایب تحصیل در روسیه
 2. سوالات متداول برای تحصیل در روسیه

 

آشنایی با روسیه

کشور روسیه در شمال اوراسیا قرار گرفته است و با اقیانوس آرام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی، دریای خزر، دریای سیاه و دریای بالتیک مرز آبی دارد. از نظر جمعیت، روسیه نهمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می‌شود. اقلیت‌های قومی زیادی در این کشور زندگی می‌کنند که از جمله مهم‌ترین آن‌ها، تاتارها که حدود 4 درصد جمعیت را به خود اختصاص داده‌اند، اشاره کرد . جمعیت روسیه 144 میلیون و 463 هزار نفر تخمین زده شده است و تمامی این جمعیت در مساحت 17.075.400 کیلومتر مربع، گسترده شده‌اند. همچنین بیشتر جمعیت این کشور در غرب آن سکونت دارند که به بخش اروپایی آن مربوط می‌شود. از اقلیت‌های قومی دیگر که در روسیه حضور دارند می‌توان به اقوام چچن، اوکراینی و آذربایجانی اشاره کرد. به نظر می‌رسد بعد از ایالات متحده، قدرتمندترین کشور جهان از لحاظ تسلیحات نظامی روسیه است.

 • نام کشور: لاتین: Russia عربی: روسیا
 • نوع حکومت و ساختار سیاسی: جمهوری فدرال
 • زبان های رایج: اکراینی، ترکی، خانواده زبان های قفقازی
 • واحد پول و معادل آن در هر دلار: روبل؛ یک روبل روسیه معادل 11/67 دلار آمریکا
 • پیش شماره تلفن: ۰۰۷
 • تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا: ۱۱۶
 • پایتخت: مسکو
 • زبان های رسمی: روسی

سیستم آموزشی روسیه

آموزش عمومی روسیه بر رشد فکری، عاطفی، اخلاقی و جسمی فرد متمرکز است. این هدف به منظور توسعه توانایی هایی است که به دانش آموز اجازه می دهد خود را با زندگی در جامعه وفق دهد و همچنین به افراد در انتخاب آگاهانه آموزش حرفه ای کمک می کند. روسیه یکی از برترین نظام های آموزشی در دنیا را دارد و سیستم آموزشی آن براساس کشورهای اروپای مرکزی تنظیم گردیده است.

آموزش عمومی به طور معمول شامل ۳۴ هفته مطالعه در سال و ۲۷ تا ۳۶ ساعت در هفته است. به طور کلی، سال تحصیلی از ۱ سپتامبر تا ابتدای ژوئن ادامه دارد. امتحانات مدارس در ماه ژوئن برگزار می شود. زبان تدریس در کلیه موسسات آموزشی معتبر دولتی، به استثنای پیش دبستانی ها، روسی است.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

دوره های قبل از دانشگاه

دوره ابتدایی در کشور روسیه از 6 سالگی شروع و تا 15 سالگی به طول می انجامد. طبق قوانین موجود در کشور روسیه، تحصیلات در این دوره آموزشی، اجباری است و تمامی بچه ها می بایست در بازه زمانی مشخص شده برای ثبت نام در مدارس روسیه اقدام نمایند. تنوع بالای مدارس در روسیه این کمک را به دانش آموزان می کند تا با فراغ بال شرایط تحصیل خود را انتخاب نمایند.

دانش آموزان کشور روسیه از 15 تا 18 سالگی و پس از دوره ابتدایی وارد دوره متوسطه در این کشور می شوند. دانش آموزان در دوره متوسطه در کشور روسیه قادر خواهند بود تا برای آینده خود تصمیم گیری انجام دهند. این نکته بدین معناست که دانش آموزان از میان تحصیل در مدارس و آمادگی برای ورود به بازار کار، یکی را انتخاب نمایند. دوره متوسطه به عنوان مهم ترین دوره آموزشی در کشور روسیه شناخته می شود.

کارشناسی در روسیه

دوره کارشناسی در روسیه به عنوان یکی از پرطرفدارترین دوره های تحصیلی در این کشور به شمار می رود. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می نمایند. از مهم ترین دلایل این انتخاب شرایط به مراتب راحت تر این کشور در مقابل سایر کشورهای برتر دنیا برای ورود به دانشگاه است.

دوره های کارشناسی در کشور روسیه به طور میانگین بین 3 تا 5 سال به طوبل می انجامد. این بازه زمانی متناسب با رشته و دانشگاه انتخابی متفاوت است. دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل در روسیه قادر خواهند بود با توجه به تعداد بالای دوره های کارشناسی در این کشور، بدون هیچ محدودیتی دوره خود را انتخاب نمایند.

برای ورود به دوره کارشناسی در روسیه ارائه مدرک پیش دانشگاهی الزامی می باشد. لازم به ذکر است که دانش آموزان در صورت سپری کردن 11 سال تحصیلی می توانند در دوره های پادفک ثبت نام نمایند و پس از سپری کردن این دوره های آموزشی مجوز ورود به دانشاه های روسیه در مقطع کارشناسی را دریافت نمایند.

به طور معمول دوره های کارشناسی در دانشگاه های روسیه به زبان های روسی و یا انگلیسی ارائه می گردد. از همین رو متقاضیان در صورت ارائه هر یک از مدارک عنوان شده قادر خواهند بود تا شانس خورد را برای پذیرش در دانشگاه های این کشور امتحان نمایند.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

کارشناسی ارشد در روسیه

دوره های کارشناسی ارشد در روسیه این امکان را به دانشجویان بین المللی می دهد تا با کمترین هزینه های موجود در بالاترین سطح کیفیت آموزشی به تحصیل بپردازند. این امر باعث می گردد تا بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ارتقا سطح آموزشی و ایجاد فرصت های ایده آل پس از تحصیل دوره های کارشناسی ارشد در کشور روسیه را انتخاب نمایند.

به صورت معمول دوره های کارشناسی ارشد در روسیه بین 2 تا 3 سال به طول می انجامد. این بازه زمانی متناسب با  انتخاب رشته و دانشگاه تعیین می گردد.  دانشجویان پس از اتمام دوره های کارشناسی در کشور خود قادر خواهند با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز که در سایت اٌدین ویزا و مقاله مربوط به کارشناسی ارشد در روسیه منتشر گردیده است، شانس خود را برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور امتحان نمایند.

دانشجویان برای تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد قادر خواهند بود تا ما بین زبان های انگلیسی و روسی یک زبان را به عنوان زبان تحصیل انتخاب نمایند. این بدین معناست که دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان قادر خواهند بود تا برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که امکان آموزش زبان قبل شروع دوره های دانشگاهی در این کشور میسر می باشد.

دکتری در روسیه

دانشجویان بین المللی با ارائه مدرک کارشناسی ارشد قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به دوره های دکتری در روسیه امتحان نمایند. به صورت میانگین دوره های دکتری در کشور روسیه بین 4 تا 5 سال به طول می انجامد. این بازه زمانی متناسب با رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی متفاوت می باشد.

از دیگر مدارک حائز اهمیت برای اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه می توان به مدرک زبان، مدرک تحصیلی، توصیه نامه و رزومه های کاری اشاره کرد.  روسیه با توجه به سرمایه گذاری بر روی دانشگاه های خود و ارتقا سطح کیفی آنها، جذب دانشجوی بین المللی را در اولویت امور خود قرار داده است. از همین رو با کیفیت بالای آموزشی این کشور، سالانه تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در روسیه اقدام می نمایند.

دوره های دکتری در روسیه به صورت معمول پژوهشی برگزار می شود. دانشجویان می بایست بر روی یک کار تحقیقاتی تمرکز داشته باشند. سال اول و دوم تحصیل با برگزاری کلاس همراه است و در سال های بعدی این کار تحقیقاتی است که در اولویت قرار می گیرد. در این مقطع تحصیلی امکان دریافت بورسیه به مراتب بالاتر از سایر مقاطع تحصیلی وجود دارد.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

پزشکی در روسیه

شرایط پذیرش در اغلب دانشگاه های روسیه در رشته پزشکی بر خلاف تحصیل در رشته پزشکی در سایر کشورهای برتر دنیا کاملاً بدون آزمون صورت می گیرد. فرد متقاضی می بایست دارای مدرک دیپلم در رشته تجربی و ریاضی باشد تا مجوز حضور در دوره های پزشکی در روسیه را دریافت نماید. لازم به ذکر است داشتن معدل بالای ۱۷ از الزامات ورود به رشته پزشکی در روسیه است. تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است.

اگر فرد متقاضی تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی داشته باشد ارائه مدرک زبان الزامی است. متقاضیان با ارائه مدرک زبان نیازی به شرکت در کلاس های زبان نخواهند داشت در غیر این صورت دانشجو می بایست در دوره کالج زبان (پادفک) شرکت کند. البته قابل ذکر است هزینه این دوره ها بصورت جداگانه از هزینه دانشگاه محاسبه می شود.

طول دوره پزشکی در روسیه با توجه به زبان تدریس بین 6 تا 7 سال به طول می انجامد. این بازه زمانی با در نظر گرفتن تحصیل پادفک در روسیه و آمادگی دانشجویان بین المللی تعیین گردیده است. دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل پزشکی به زبان روسی قادر خواهند بود برای دوره های زبان روسی در خاک این کشور اقدام نمایند. به صورت میانگین بازه زمانی دوره های پادفک بین 6 تا 10 ماه تعیین می گردد.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

دانشگاه های برتر برای تحصیل در روسیه

روسیه دارای بیش از 1200 دانشگاه دولتی و خصوصی و بیش از 5000 برنامه تحصیلی می باشد. این امر روسیه را به یکی از کشورهای اروپایی با بیشترین دانشگاه ها و متنوع ترین برنامه های تحصیلی تبدیل می کند. همه این دانشگاه ها در روسیه صدها تخصص تحصیلی را در همه زمینه ها ارائه می دهند. علاوه بر این، دانشگاه های روسیه جزو  بهترین دانشگاه های اروپا محسوب  می شوند. دانشجویان بین المللی با توجه به شرایط خود می توانند در برترین دانشگاه های روسیه به تحصیل بپردازند.

تحصیل در روسیه

دانشگاه های با رتبه های جهانی

در واقع، رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS یک رتبه بندی سالانه دانشگاه ها است که توسط Quacquarelli Symonds منتشر می شود. در این رتبه بندی تعدادی از دانشگاه های روسیه جای دارند. بسیاری از داشجویان به دنبال تحصیل در برترین دانشگاه های روسیه می باشند که در این بخش به برترین های آنها اشاره شده است. از همین رو با ارائه مدارک تحصیلی می توانند شانس خود را برای اخذ پذیرش و تحصیل در روسیه امتحان نمایند.

 1. Lomonosov Moscow State University
 2. Bauman Moscow State Technical University
 3. Novosibirsk State University
 4. Tomsk State University
 5. Moscow Institute of Physics and Technology
 6. Saint Petersburg State University
 7. RUDN University
 8. HSE University
 9. The National University of Nuclear Research MEPhI
 10. Kazan Federal University
برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان علاقه مند به رشته های پزشکی و زیر شاخه های آن، انتخاب دانشگاه های مورد تایید است. تحصیل در روسیه این امکان را به دانشجویان می دهد تا این فرصت را بدست آورند. در حال حاضر 9 دانشگاه روسیه در رشته های پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. دانشجویان پس از اتمام تحصیل در روسیه قادر خواهند بود برای کسب مدرک تخصصی و یا ورود به بازار کار در این دانشگا هها مدارک خود را اخذ نمایند.

 1. دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی دولتی ای. ال اودوکیموف مسکو (صرفاً رشته دندانپزشکی)
 2. دانشگاه کازان
 3. لومونوسوف مسکو
 4. دانشگاه دولتی نووسیبرسک
 5. دانشگاه تومسک
 6. مرکز تحقیقات ملی پیروگوف (RNRMU)
 7. دانشگاه پزشکی دولتی پاولوف سن پترزبورگ
 8. RUDN University
 9. دانشگاه دولتی سن پترزبورگ
برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

در حال حاضر 95 دانشگاه روسیه مورد تایید وزارت علوم ایران جای دارند. از همین رو دانشجویان بدون هیچ محدودیتی و در صورت احراز شرایط لازم قادر خواهند بود برای آنها اقدام نمایند. ای تنوع دانشگاه های مورد تایید به دانشجویان کمک می کند تا در انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی اختیار داشته باشند. لازم به ذکر است که تعداد دانشگاه های برتر روسیه به مراتب بالاتر از ان تعداد است و سایر دانشگاه های این کشور مورد تایید سایر کشوورهای برتر جهان است. در ادامه به گروه الف یا دانشگاه ههای ممتاز روسیه برای تحصیل اشاره می شود:

 1. Altai State University
 2. Bauman Moscow State Technical University
 3. Far Eastern Federal University (FEFU)
 4. National University of Science and Technology MISIS
 5. Higher School of Economics (HSE)
 6. Kazan Federal University
 7. Lobachevsky State University
 8. Lomonosov Moscow State University (MSU)
 9. Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT)
 10. Moscow State Institute of International Relations (MGIMO University)
 11. National Research Nuclear University MEPhI (Moscow Engineering Physics Institute)
 12. Novosibirsk State University
 13. Peoples’ Friendship University of Russia
 14. Peter the Great St. Petersburg Polytechnic University
 15. Saint Petersburg Mining University
 16.  State University Saint Petersburg
 17.  (ITMO)
 18. Southern Federal University
 19. Tomsk Polytechnic University
 20. Tomsk State University
 21. Ural Federal University
 22. National Research Saratov State University
برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

مدرک زبان برای تحصیل در روسیه

برای تعیین سطح دانش زبان روسی، باید یک آزمون بین المللی  Test of Russian as a Foreign Language را پشت سر بگذارند. آزمون تعیین سطح زبان روسی در دو روز برگزار می گردد. در روز اول، داوطلب مهارت های کار با اطلاعات نوشتاری به زبان روسی و همچنین دانش دستور زبان و فرهنگ لغت را امتحان می دهد. در روز دوم، داوطلب در حال آزمایش توانایی درک اطلاعات به زبان روسی به صورت شنیداری، و همچنین شرکت در گفتگوها، ایجاد و بازتولید شفاهی متون کوتاه و مرتبط است.

سطوح زبان روسی در آزمون TORFL به شرح زیر می باشد:

 1. A1 (TEU: سطح ابتدایی). حداقل سطح دانش زبان روسی، برای تعداد محدودی موقعیت در زندگی روزمره کافی است.
 2. A2 (TBU: سطح پایه). سطح اولیه دانش زبان روسی برای برقراری ارتباط در تعداد محدودی از موقعیت های روزمره کافی است. این حداقل سطح برای انجام هر فعالیت حرفه ای به میزان محدود است.
 3. B1 (ToRFL-I: سطح اول). سطح متوسط ​​زبان روسی که به شما امکان می دهد در خانه، زمینه های آموزشی و حرفه ای ارتباط برقرار کنید.
 4. B2 (TORFL-II: سطح دوم). سطح کافی از دانش زبان روسی که برای برقراری ارتباط در تمام زمینه های فعالیت کافی است. گواهی این مقطع برای اخذ مدرک لیسانس، فوق لیسانس یا متخصص ضروری است.
 5. C1 (TORFL -III: سطح سوم). با گواهی این سطح می توان به عنوان زبان شناس، مترجم، سردبیر، روزنامه نگار، دیپلمات، مدیری که در جمع روسی زبان کار می کند، فعالیت حرفه ای به زبان روسی انجام داد.
 6. C2 (TORFL -IV: سطح چهارم). این سطح با سطح زبان مادری قابل مقایسه است. این سطح زبان به عنوان بالاترین سطح زبان روسی شناخته می شود.

دوره پادفک در روسیه

پادفک دوره آماده سازی دانشجویان بین المللی برای تحصیل به زبان روسی است . این دوره در کشور های روسی زبان مانند روسیه اوکراین بلاروس و… برگزار می شود. در اکثر دانشگاه ها دوره پادفک ۹ماه طول می کشد(حدوداً از اواسط سپتامبر) برخی از دانشگاه ها در نوامبر و ژانویه هم به صورت نیمه فشرده و فشرده برگزار می کنند. به طور کل برپایه ۱۲۰ ساعت آموزش تقریبا شامل ۴الی۶ساعت درس در طول روز می باشد. معمولا برای رشته های پزشکی دروس زیست، شیمی و زبان روسی و برای رشته های مهندسی دروس ریاضی فیزیک زبان روسی زبان روسی در ترم اول و دوم ،بقیه دروس از ترم دوم آموزش داده می شوند.

در حال حاضر و با توجه به شرایط کرونا، بسیاری از افراد به دنبال شرکت در دوره های آنلاین پادفک می باشند. هزینه های پایین دوره های آنلاین، مکان حضور در ایران و کسب آمادگی کامل در زبان روسی قبل از حضور در این کشور به عنوان برترین مزایای دوره های پادفک به شمار می رود. از همین رو دانشجویان قادر خواهند بود برای اطلاع از شرایط به مقاله پادفک در روسیه مراجعه نمایند و یا با مشاورین موسسه اٌدین ویزا در ارتباط باشید.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

تحصیل در روسیه

برترین شهرهای روسیه برای تحصیل

مراکز اصلی آموزش در روسیه در شهرهای مسکو، سن پترزبورگ، نووسیبیرسک، روستوف، ساراتوف و کمروو قرار دارند. در هر منطقه ای که تصمیم به تحصیل در روسیه داشته باشید، فعالیت ها و مکان های فرهنگی متعددی برای بازدید خواهید یافت. یکی دیگر از واقعیت های جالب در مورد شهرهای روسیه این است که آنها بسیار بزرگ هستند: برخی از شهرهای روسیه بزرگتر از بسیاری از شهرهای دانشجویی اروپایی هستند. علاوه بر این، هیچ راهی وجود ندارد که در هیچ شهر روسیه خسته شوید. این به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در روسیه به شمار می رود.

هزینه های جاری برای تحصیل در روسیه

دانشجویان برای تحصیل در روسیه ملزم به پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل می باشند. هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه به مراتب پایین تر از سایر کشورهای برتر اروپایی است. از همین رو دانشجویان ایرانی با توجه به نرخ بالای ارز، به دنبال تحصیل در یک کشور ارزان قیمت می باشند. از همین رو این دسته از دانشجویان قادر خواهند بود با پرداخت کمترین هزینه ممکن در دانشگاه های برتر روسیه به تحصیل بپردازند.

 • خوابگاه 5000 روبل (71 دلار آمریکا)
 • غذا 10000 روبل (143 دلار آمریکا)
 • حمل و نقل 405 روبل (6 دلار آمریکا)
 • اینترنت، تلفن همراه 800 روبل (11 دلار آمریکا)
 • فرهنگ، ورزش، سرگرمی 4000 روبل (57 دلار آمریکا)
 • جمع: 20205 روبل (289 دلار آمریکا)

دانشجویان برای مراجعه به سفارت می بایست هزینه های یک سال زندگی و تحصیل در روسیه را در حساب بانکی خود ارائه دهند. این نامه با نام تمکن مالی شناخته می شود. در ادامه این مقاله به هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه به صورت مجزا که توسط مشاورین موسسه اٌدین ویزا گردآوری شده است، اشاره می گردد.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

هزینه های تحصیل در روسیه

یکی از برترین مزایای تحصیل در روسیه، میزان پایین هزینه های تحصیل در دانشگاه های این کشور قلمداد می شود. دانشجویان با پرداخت هزینه های بسیار معقول قادر خواهند بود تا از امکانات بالای این کشور بهره مند شوند. هزینه های تحصیل در این کشور به عوامل زیادی از جمله رشته تحصیلی، دانشگاه و مقطع انتخابی بستگی دارد. فلذا نمی توان هزینه واحدی را برای تحصیل در روسیه مشخص نمود. در ادامه به متوسط هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف کشور روسیه که توسط مشاورین موسسه مهاجرتی ادین ویزا بررسی گردیده است، اشاره می شود.

 1. دوره کارشناسی: بین 2 تا 4 هزار دلار سالانه
 2. کارشناسی ارشد در روسیه: بین 3 تا 5 هزار دلار در سال
 3. دوره دکتری در روسیه: بین 1 تا 3 هزار دلار
 4. پزشکی و زیر شاخه های آن: در حدود 4 تا 8 هزار دلار در سال

هزینه های زندگی در روسیه

متوسط هزینه های زندگی در کشور روسیه برای دانشجویان بین المللی بین 350 تا 500 دلار در ماه تعیین می گردد. دانشجویان برای تحصیل در روسیه باید این هزینه های عنوان شده را در نظر داشته باشند. از عمده هزینه های زندگی می توان به هزینه های اجاره خوابگاه یا مسکن، خوراک و رفت و آمد اشاره کرد. هزینه های زندگی به ازای یک نفر تخمین زده شده است و به ازای هر فرد در حدود 30 تا 40 درصد به این میزان افزایش پیدا می کند. میزان هزینه های زندگی در روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی به مراتب پایین تر است.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

هزینه های جاری برای ورود به روسیه

هزینه های غذا طبق اطلاعات رسمی، حداقل سبد خرید (شامل نان، ماکارونی، گوشت، ماهی، سبزیجات، میوه، شیر و شکر) در روسیه 4209 روبل (60 دلار آمریکا) در ماه است. لازم به ذکر است که این میزان هزینه ها به سبک زندگی و محل سکونت بستگی دارد. متوسط ​​هزینه ناهار در کافه‌ها و رستوران‌های مسکو از 800 تا 2000 روبل (11 تا 28 دلار آمریکا) متغیر است، در حالی که هزینه یک وعده غذایی در فست فودها بین 270 تا 420 روبل (4 تا 6 دلار) است.

از دیگر هزینه های جاری برای تحصیل در روسیه می توان به هزینه های رفت و آمد اشاره کرد. دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود از تخفیفات دانشجویی برای کارت مترو و حمل و نقل عمومی استفاده نمایند. به صورت معمول با پرداخت 28 دلار آمریکا می توان 60 سفر را انجام داد. این هزینه در شهرهای دیگر روسیه به مراتب پایین تر از مسکو و سن پترزبورگ است.

شرایط تامین هزینه ها برای تحصیل در روسیه

دولت روسیه روش های متفاوتی را برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل در روسیه در نظر گرفته است. دانشجویان بین المللی در صورت اطلاع از این شرایط قادر خواهند بود تا شانس خود را برای کاهش هزینه های موجود در این کشور کاهش دهند.  بوسیه های دولتی و کار دانشجویی که در ادامه به آنها اشاره می شود، از معمول ترین روش های تامین هزینه های تحصیل در روسیه به شمار می رود. لازم به ذکر است که دانشجویان مقطع دکتری در صورت ارائه سوابق آموزشی قادر خواهند بود با مکاتبه با اساتید راهنما از شرایط بورسیه های تحصیلی بهره مند شوند.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

بورسیه

از سال 2019، دولت روسیه 15000 مکان با بودجه دولتی را برای دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های روسیه تحصیل می کنند فراهم کرد. برای واجد شرایط بودن برای بورسیه های دولتی، دانش آموزان بین المللی باید همان امتحانی را که دانش آموزان دبیرستانی روسی برگزار می کنند، امتحان (EGE) بگذرانند. اگر واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی دولت روسیه هستید، شامل موارد زیر خواهد بود:

 • شهریه رایگان در طول دوره تحصیلی؛
 • کمک هزینه؛
 • خوابگاه رایگان (در صورت وجود).

کار دانشجویی

از سال 2020، دانشجویان بین المللی قادر خواهند بود به طور قانونی و بدون هیچ گونه مجوز خاصی در روسیه کار کنند. آنچه مهم است این است که کار با تحصیل شما تداخل نداشته باشد. این حق کار دانشجویی می تواند بخش عمده ای از هزینه های دانشجویان را تامین نماید. آمار خدمات جستجوی شغل SuperJob نشان می دهد که در طول پنج سال اول پس از فارغ التحصیلی، فارغ التحصیلان دانشگاه های روسیه می توانند حقوق ماهانه 900 تا 2000 دلار در روسیه دریافت کنند (در حالی که میانگین هزینه های زندگی برای روس های در سن کار 400 تا 500 دلار به ازای هر است. ماه). دانش زبان روسی و تسلط کافی در رشته تحصیلی، شانس دانشجویان را برای ورود به بازار کار در روسیه افزایش می دهد.

تحصیل در روسیه

مراحل اقدام برای تحصیل در روسیه

شرایط ورود به دانشگاه های روسیه متناسب با دانشگاه و برنامه تحصیلی تعیین می گردد. به صورت کلی مراحل اقدام برای تحصیل در روسیه را می توان به شش بخش دسته بندی کرد.

 1. انتخاب رشته یا دانشگاه
 2. یادگیری در مورد فرصت های مالی و بورس تحصیلی در دسترس
 3. آماده سازی مدارک مخصوص دانشگاه و برنامه ای که برای آن درخواست می دهید.
 4. بررسی آزمون های لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 5. اخذ پذیرش
 6. مراحل دریافت ویزای تحصیلی روسیه
برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

شرایط پذیرش برای تحصیل در روسیه

دانشجویان با بررسی شرایط و دانشگاه های موجود و مورد تایید روسیه قادر خواهند بود برای تحصیل در این کشور اقدام نمایند. در گام نخست می بایست دانشگاه مورد نظر را متناسب با هزینه و رشته انتخابی تعیین نمایید. پس از انتخاب دانشگاه می توان با آماده سازی مدارک مورد نیاز برای تحصیل در روسیه که در ادامه به آنها اشاره می شود برای اخذ پذیرش از دانشگا های این کشور اقدام نمود.

 1. فرم درخواست ورود به دانشگاه
 2. کپی پاسپورت یا شناسنامه بین المللی. (حداقل اعتبار دو سال)
 3. گواهی تحصیلی شامل کلیه موضوعات مورد مطالعه و نمرات در آن
 4. 10 عکس 4*6 سانتی متر
 5. گواهی پزشکی ارائه شده توسط یک سرویس بهداشت عمومی رسمی در کشور مبدا
 6. کلیه اسناد باید دارای ترجمه محضری در روسیه باشند.

ویزای دانشجویی برای تحصیل در روسیه

ویزای دانشجویی در روسیه برای دانشجویان اکثر کشورهای خارجی مورد نیاز است. روسیه کشور عضو اتحادیه اروپا/EFTA نیست، بنابراین امتیاز ورود بدون روادید اتحادیه اروپا برای دانشجویان اروپایی اعمال نمی شود. از این قاعده استثنا برای اعضای کشورهای مشترک المنافع (CIS) که شامل ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، اوکراین، آبخازیا، مولداوی، اوستیای جنوبی، تاجیکستان و ازبکستان است، وجود دارد.

دانشجویان ایرانی می بایست درخواست ویزای خود را پس از پذیرش در دانشگاه روسیه خود، حداکثر 45 روز قبل از ورود برنامه ریزی شده خود به روسیه آغاز نمایند. روند پردازش ویزا معمولاً دو تا سه هفته به طول می انجامد. ویزای دانشجویی روسیه در ابتدا 90 روز اعتبار دارد و امکان تمدید ویزا برای یک سال وجود دارد و پس از آن می توان به طور مداوم در طول مدت تحصیل تمدید کرد.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی روسیه

 • دعوت نامه رسمی از دانشگاه انتخابی شما یا از GUVM (اداره اصلی امور مهاجرت).
 • پاسپورت معتبر که حداقل 18 ماه از تاریخ صدور ویزا اعتبار داشته باشد.
 • گواهی ای که وضعیت HIV منفی شما را بیش از 90 روز نشان دهد.
 • فرم درخواست ویزا
 • رضایت نامه ای از والدین شما و تأیید شده توسط یک دفتر اسناد رسمی (اگر زیر 18 سال دارید).

اطمینان حاصل کنید که ورود خود را به روسیه در دفتر محلی GUVM ظرف هفت روز پس از ورود ثبت کنید. عدم انجام این کار می تواند منجر به جریمه نقدی یا گاهی اخراج از روسیه شود. زمانی که زمان تمدید ویزای 90 روزه خود به ویزای یک ساله فرا می رسد، با دفتر بین المللی دانشگاه خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که تمام ابزارها، اطلاعات و مدارک لازم برای تکمیل فرآیند را با موفقیت در اختیار دارید.

شرایط زندگی دانشجویی در روسیه

تصمیم مهاجرت به کشوری دیگر یک گام واقعی و جدی است و نیاز به آمادگی کامل دارد. شما باید با انواع مختلف شرایط در زندگی جدید سازگار شوید: فرهنگ، روانشناسی شهروندان محلی، آب و هوای متفاوت و مطمئناً باید زبان جدید را مطالعه کنید. در این بخش ما مهمترین اطلاعات را جمع آوری می کنیم که به شما کمک می کند تا برای شرایط زندگی دانشجویی در روسیه آماده شوید.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

بیمه دانشجویی

دانشجویان بین المللی می توانند از خدمات فوریت های پزشکی به صورت رایگاه بهره ببرند. برای هر خدمات پزشکی دیگر ملزم به خرید یک بیمه سلمت خصوصی می باشید. شما می توانید یک بیمه نامه پزشکی خصوصی را از قبل، هنگام درخواست برای تحصیل در روسیه یا بلافاصله پس از ورود به روسیه خریداری کنید.

بیمه نامه پزشکی خصوصی شامل مراقبت های سرپایی و بستری در بیمارستان می باشد. داشتن یک خط مشی، پاسپورت و کارت دانشجویی در هنگام درخواست کمک پزشکی رایگان کافی است. هزینه بیمه نامه درمانی به محدوده خدمات (تماس با پزشک، مراقبت های سرپایی، بستری در بیمارستان، راه حل های دندانپزشکی) بستگی دارد. هزینه بیمه نامه پزشکی خصوصی 7500 تا 20000 روبل (تقریباً 100-280 دلار) تخمین زده می شود.

خوابگاه های دانشجویی

دانشگاه های روسیه دارای خوابگاه های کریدور، بلوک و آپارتمان هستند. بسیاری از دانشگاه ها هر سه نوع خوابگاه را ارائه می دهند. دانشجویان بین المللی  بسته به مکان های موجود می توانند در هر یک از آنها اسکان داده شوند. خوابگاه‌ های کریدور، اتاق‌ های دوش، دستشویی و آشپزخانه را به صورت مشترک استفاده می کنند، در حالی که در خوابگاه‌ های بلوک، امکانات رفاهی در هر بخش موجود است. در خوابگاه‌ های آپارتمانی، همه اتاق‌ های نشیمن مجهز به حمام و آشپزخانه هستند.

به طور معمول در هر اتاق یک تا چهار نفر زندگی می کنند. اتاق های دو تا سه نفره معمولاً به دانشجویان کارشناسی اختصاص داده می شود (اسکان چهار نفره کم است)، اتاق های دو نفره بین دانشجویان کارشناسی ارشد مشترک است و در برخی از دانشگاه ها به فارغ التحصیلان اتاق های تک نفره ارائه می شود. دانشجویان بین المللی را می توان با همتایان روسی خود یا در خوابگاه هایی که مخصوص خارجی ها رزرو شده اسکان داد.

خوابگاه های دانشگاه بین 500 روبل (7 دلار) تا 5000 روبل (780 دلار) در ماه است و اغلب ارزان تر از اجاره های خصوصی می باشد. خوابگاه های دانشگاه همیشه دارای آشپزخانه و حمام مشترک هستند. خوابگاه‌ ها مبله هستند، معمولاً در محوطه دانشگاه قرار دارند و اغلب در نزدیکی کافه‌ ها و امکانات ورزشی قرار دارند.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

زندگی ورزشی

ورزش در بین روس ها بسیار محبوب است. اخیراً بسیاری از سالن های ورزشی جدید، مناطق تمرین در فضای باز و استخرهای شنا افتتاح شده است. مجتمع های چند منظوره با تجهیزات مدرن در حال ساخت هستند. تقریباً هر دانشگاه روسیه زیرساخت ورزشی خاص خود را دارد. دانشجویان به طور فعال در تیم ها شرکت و در مسابقات معتبر جوایز کسب می کنند. تحصیل در روسیه فرصتی برای حضور در رویدادهای ورزشی در سطح جهانی است.

مزایای تحصیل در روسیه

بر اساس موسسه آمار یونسکو، روسیه از نظر تعداد دانشجویان بین المللی در رتبه ششم جهان قرار دارد، سالانه حدود 250000 دانشجو از کشورهای دیگر وارد روسیه می شوند. این آمار نشان دهنده کیفیت بالای آموزش در کشور روسیه می باشد.مدرک تحصیلی در روسیه در سطح بین المللی بسیار ارزشمند است. از همین رو دانشجویان با تحصیل در روسیه قادر خواهند بود شانس خود را برای ورود به برترین دانشگاه های دنیا افزایش دهند.

این بدین معناست که با هزینه های بسیار پایین تحصیل در این کشور می توان برای دانشگاه های برتر دنیا اقدام نمود. از دیگر مزایای تحصیل در روسیه می توان به ثبت نام بدون آزمون، تحصیل با هزینه های بسیار پایین و فرصت های شغلی موجود در این کشور اشاره کرد. در ادامه به برترین مزایای تحصیل در روسیه اشاره می شود:

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

عدم نیاز به ارائه مدرک زبان

یکی از برترین مزایای تحصییل در روسیه عدم نیاز به مدرک زبان برای اخذ پذیرش به شمار می رود بسیاری از دانشجویان قادر خواند بود بدون ارائه مدرک زبان شانس خود را برای اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه امتحان نمایند. این نکته بدین معناست که در صورت اقدام برای داشگاه های روسیه می توان برای دوره های زبان قبل دانشگاه اقدام نمود و پس از سپری کردن دوره های زبان شرایط ورود را دانشگاه بررسی نمایند.

سطح بالای کیفیت تحصیل

یکی از بهترین دلایل برای تحصیل در روسیه این است که این کشور دارای یکی از بهترین سیستم های آموزش انبوه در جهان است. این کشوری است که در آن آموزش “ساخت روسیه” مهر کیفیت است  و با نرخ بسیار بالای سواد 98 درصدی که از اکثر کشورهای اروپای غربی پیشی گرفته است، ثابت شده است. در واقع، روسیه در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب است. بیش از 100000 دانشجوی خارجی که حدود 12 درصد از دانشجویان دانشگاه های روسیه است، تحصیلات عالی خود را در روسیه دنبال می کنند. این کشور در میان کشورهای برتر برای دانشجویان بین المللی قرار دارد.

هزینه های پایین تحصیل

دانشجویان بین المللی حدود 5 تا 7 برابر کمتر از اروپا یا کشور آمریکا برای تحصیل در روسیه پرداخت می کنند. در همین حال، کیفیت تحصیل در روسیه در سطح بین المللی است. دانشگاه های روسیه به طور مداوم در بین برترین دانشگاه های جهان در رتبه بندی سایت QS جای دارند. این روند سالانه در حال افزایش است و دانشجویان بدون هیچ محدودیتی قادر خواهند بود دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

طبیعت منحصر به فرد و امکان سفر بی پایان

روسیه یکی از بزرگترین کشورهای جهان با چندین منطقه آب و هوایی است. در حال حاضر 29 مکان فرهنگی و طبیعی روسیه در لیست یونسکو قرار دارند. بایکال عمیق ترین، تمیزترین و بزرگترین دریاچه آب شیرین روی زمین است، کوه های باشکوه آلتای و قفقاز، دره آبفشان ها در کامچاتکا، ستون های کراسنویارسک، طبیعت بی نظیر خاور دور، عریض ترین رودخانه ها تنها چند مکان هستند می توانید در هنگام تحصیل در روسیه بازدید کنید.

کلیساهای باستانی حلقه طلایی و شمال روسیه، مسجد آبی (زانگر) و کرملین در کازان، مجموعه های کاخ منطقه لنینگراد و معماری اروپایی کالینینگراد از برترین مکان های تاریخی کشور روسیه به شمار می روند. مراکز تاریخی مسکو، سنت پترزبورگ، تومسک و بسیاری از شهرهای دیگر یک میراث فرهنگی ملی هستند و تقاضای زیادی در بین گردشگران از سراسر جهان دارند. برنامه سفر رویایی خود را بسازید و یک سفر بزرگ برنامه ریزی کنید یا برای آخر هفته به کاوش در شهرهای همسایه بروید.

فرهنگ غنی

روسیه زادگاه نویسندگان، شاعران، فیلسوفان، آهنگسازان، هنرمندان و موسیقی دانان بزرگ است. در اینجا لو تولستوی، آنتوان چخوف، فئودور داستایوفسکی، نیکلاس روریچ، سرگئی راخمانینوف، بوریس پاسترناک، پیوتر چایکوفسکی، سرگئی آیزنشتاین، مستیسلاو روستروپویچ شاهکارهای خود را به جهانیان عرضه کردند. ادبیات، باله، موسیقی کلاسیک، معماری، نقاشی، تئاتر، سینما این گونه است که کشور قلب مردم در سراسر جهان را تسخیر می کند. نمایشگاه ها، جشنواره ها، کنسرت ها، نمایش ها، اجراها و رویدادهای دیگر به طور مداوم در شهرهای بزرگ روسیه برگزار می شود.

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

تحصیل در روسیه

معایب تحصیل در روسیه

همانطور که در این مطلب عنوان گردید، مزایای تحصیل در روسیه باعث می گردد تا دانشجویان زیادی سالانه برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند. فلذا گروه مهاجرتی اٌدین ویزا موظف است تا چالش های پیش روی دانشجویان برای ادامه تحصیل در این کشور را عنوان نماید تا این دسته از علاقه مندان تصمیم درستی را برای خود اتخاذ نمایند. بیشتر چالش های موجود در کشور روسیه به شرایط زندگی و محیطی این کشور اختصاص پیدا می کند که در ادامه به آنها اشاره می گردد.

 1. نیاز به فراگیری زبان روسی برای برخی از رشته های تحصیلی و بهبود شرایط زندگی و کار
 2. عدم حق همراه برای دانشجویان متاهل علاقه مند به تحصیل در روسیه
 3. شرایط آب و هوایی نا مناسب در این کشور
برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید

سوالات متداول برای تحصیل در روسیه

آیا برای ورود به دانشگاه های روسیه نیازی به شرکت در آزمون های ورودی هست؟

در برخی از رشته های پزشکی دانشجویان ملزم به شرکت در آزمون های قبل ورود به دانشگاه می باشند. لازم به ذکر است که شانس دانشجویان برای ورود به دانشگاه به مراتب بالاتر از سایر کشورهای دنیا می باشد.

آیا تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه مورد تایید وزارت بهداشت است؟

هر ساله وزارت بهداشت لیستی از دانشگاه های مورد تایید در کشورهای دنیا را منتشر می کند. در آخرین آپدیت آن، نام 5 دانشگاه روسیه به چشم می خورد. از همین رو داشجویان در صورت تحصیل پزشکی در این دانشگاه ه قادر خواهند بود برای این دانشگاه های اعلامی، اقدام نمایند.

آیا امکان اخذ ویزای همراه برای تحصیل در روسیه وجود دارد؟

در حال حاضر و با توجه به قوانین موجود در کشور روسیه، ویزای همراه به دانشجویان بین المللی تعلق نمی گیرد.

آیا بعد از تحصیل در روسیه می توان انتقالی گرفت؟ مدارک روسیه مورد تایید است؟

با توجه به سطح بالای علمی در دانشگاه های روسیه و سیستم منطبق با بلونیا، مدارک اخذ شده در این کشور، مورد تایید تمامی کشورهای دنیا می باشد. در خصوص انتقالی متناسب با شرایط کشور هدف تعیین می گردد ولی لازم به ذکر است که این امر برای دانشجویان میسر می باشد.

ارائه مدرک زبان در روسیه الزامی هست؟

یکی از برترین مزایای تحصیل در روسیه، امکان اخذ پذیرش بدون ارائه مدرک زبان به شمار می رود. دانشجویان علاقه مند به تحصیل در روسیه قادر خواهند بود برای دوره های پادفک در این کشور اقدام نمایند.

 

برای مشاوره رایگان تحصیلی همین الان اینجا کلیک کنید