تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان

مجارستان مقصدی مهیج ، متنوع و ایمن برای دانشجویان بین المللی است. مجارستان با داشتن دانشگاه های عالی ، کیفیت بالای زندگی و هزینه های پایین، کشوری مناسب برای ادامه تحصیل می باشد. دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل در مجارستان قادر خواهند بود به راحتی برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند.

کشور مجارستان از جمله کشورهایی می باشد که متقاضیان قادر خواهند بود به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. شرایط تحصیل در این کشور به شرایط افراد بستگی دارد. از همین رو با اطلاع از شرایط موجود، شانس افراد برای هرگونه اقدامی افزایش می یابد.

داشتن همه این جاذبه ها با تمرکز جدی بر بین المللی سازی و هزینه های زندگی نسبتاً کم، باعث افزایش محبوبیت مجارستان به عنوان تحصیل در خارج از کشور می شود. با ما در این مقاله که توسط مشاورین موسسه مهاجرتی اٌدین ویزا گردآوری کرده اند، همراه باشید تا با شرایط تحصیل در این کشور و هزینه های تحصیل و زندگی آشنا شوید.

سیستم آموزشی مجارستان

سال تحصیلی در کشور مجارستان در ماه های سپتامبر / اکتبر آغاز می شود. مهلت درخواست اکثر برنامه های در مجارستان ۱۵ فوریه برای شروع ماه سپتامبر در همان سال و ۱۵ نوامبر برای شروع ماه فوریه است. افراد با ۱۲ سال تحصیل در دوره های قبل دانشگاهی قادر خواهند بود تا شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان امتحان نمایند.

تحصیلات قبل دانشگاهی

دوره پیش دبستانی برای تمامی کودکان در کشور مجارستان اجباری می باشد. پس از به پایان رسیدن این مقطع دانش آموزان وارد مقطع دبستان یا ابتدایی می شوند که شامل دو دوره است. مقطع ابتدایی در مجارستان ۷ سال به طول می انجامد که دوره اول ۴ سال و دوره دوم آن ۳ سال است. پس از اتمام این دوره دانش آموزان وارد مقطع دبیرستان می شوند که شامل مدارس متوسطه فنی حرفه ای هم می شود. پس از پایان این مقطع به دانش آموزان مدرک دیپلم متوسطه اعطا می شود.

دوره های پزشکی

دوره های پزشکی در مجارستان از استاندارد های بالای آموزشی برخوردار است. دانشجویان ملزم به گذراندن امتحان ورودی هستند که شامل یک امتحان کتبی دو ساعت و نیم با سؤالات چند گزینه ای در زمینه زیست شناسی، شیمی، انگلیسی و پزشکی انگلیسی می باشد. برای بخش شفاهی آزمون، یک استاد دانشگاه در مورد موضوعات پزشکی با دانشجویان مصاحبه می کند. دوره های پزشکی در کشور مجارستان در رشته های مختلف بین ۴ تا ۶ سال می باشد. دانشجویان پس از قبولی در آزمون عنوان شده، مجوز ورود به دوره های پزشکی را دریافت می نمایند.

کارشناسی در مجارستان

دوره های کارشناسی در کشور مجارستان بین ۳ تا ۴ سال متناسب با رشته انتخابی در دانشگاه به طول می انجامد. دانشجویان برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی کشور مجارستان ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط بر زبان مجاری یا انگلیسی قبل از ورود به دانشگاه های کشور مجارستان می باشد. از دیگر مدارک حائز اهمیت برای تحصیل دوره کارشناسی در قبرس می توان به اتمام ۱۲ سال تحصیل اشاره کرد.

از نقاط قوت تحصیل در مجارستان می توان به ارائه دروس به زبان انگلیسی اشاره کرد که دانشجویان بین المللی با ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی می توانند برای اخذ پذیرش اقدام نمایند. مدرک مورد قبول برای ورود به دانشگاه های چک نمره ۶ در آزمون آیلتس می باشد.

کارشناسی ارشد در مجارستان

بخش آموزش عالی مجارستان به طور کلی در دهه های اخیر رشد چشمگیری داشته است و گزینه های بیشتری برای تحصیل کارشناسی ارشد در مجارستان در طیف گسترده ای از زمینه های موضوعی وجود دارد. دانشگاه های مجارستان بطور چشمگیری پیشنهادهای خود را برای برنامه های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی برای جذب دانشجویان بین المللی گسترش داده اند.

مدارک کارشناسی ارشد مجارستان ممکن است یک یا دو سال به طول انجامد. دوره های تحصیلی در دانشگاه های دولتی مجارستان همیشه دو سال است، در حالی که موسسات خصوصی احتمالاً برنامه های یک ساله را ارائه می دهند. تحصیل در دانشگاه های کشور مجارستان مستلزم قبولی در آزمون ورودی می باشد. یقینا تحصیل در رشته های دانشگاهی این کشور، نیازمند پیش زمینه خوب و دانسته های کافی داوطلب است.

دوره دکتری

دانشجویان در ابتدای کار برای اخذ پذیرش در مقطع  دکتری نیازمند تائید از یک استاد می باشند تا در صورت امکان شرایط دانشگاه را لحاظ کرده و پذیرش خود را به اتمام برسانند. اقدام جهت اخذ بورسیه در این مقطع، مستلزم انتخاب و اخذ تاییدیه استاد راهنما (supervisor) می باشد که حیطه فعالیت وی با موضوع پرپوزال شما همخوانی داشته باشد. این قدم مهمترین گام در راستای اخذ بورسیه در مقطع دکتری در مجارستان می باشد. طول دوره تحصیل در دانشگاه های کشور مجارستان برای دوره دکتری ۴ سال تخمین زده می شود. دانشجویان بیشتر زمان تحصیل را به کارهای پژوهشی و تحقیقاتی می پردازند.

دانشگاه های مجارستان

سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان اقدام می نمایند. در حال حاضر ۶ دانشگاه در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. طیف وسیعی از رشته های تحصیلی در دانشگاه های کشور مجارستان ارائه می شود.

هر سال تعدادی زیادی از سایت های دنیا برترین دانشگاه های دنیا را از مباحث مختلف مورد بررسی قرار می دهند. سایت QS یکی از معتبرترین سایت های رتبه بندی در جهان، دانشگاه های مجارستان را از دیدگاه های مختلف نظیر امکانات، اساتید و رتبه مقالات رتبه بندی می کند. در ادامه به نام دانشگاه های مجارستان و رتبه های این دانشگاه ها در این سایت اشاره می شود.

دانشگاهرتبه در QS
University of Szeged501 – ۵۱۰
University of Debrecen601 – ۶۵۰
Eötvös Loránd University651 – ۷۰۰
University of Pecs651 – ۷۰۰
Budapest University of Technology and Economics801 – ۱۰۰۰
Corvinus University of Budapest801 – ۱۰۰۰

دانشگاه های برتر پزشکی

یکی از برترین رشته های مورد پسند دانشجویان بین المللی، رشته پزشکی است. سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان برای ادامه تحصیل کشور مجارستان را در صدر لیست خود قرار می دهند. از برترین دانشگاه های برتر پزشکی مجارتان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. Semmelweis University
 2. Debrecen University
 3. Szeged University
 4. Pécs University

هزینه های تحصیل در مجارستان

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان ملزم به پرداخت هزینه می باشند. مجارستان چهارمین کشور ارزان قیمت اروپا است. دانشگاه های با بودجه ایالتی سالانه ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو هزینه را از دانشجویان طلب می نمایند. دانشگاه های خصوصی پر هزینه هستند و حتی ممکن است هزینه بالاتر از ۵۰۰۰ یورو در سال باشد. لازم بذکر است که دانشجویان از حق کار دانشجویی برخوردار هستند. دانشجویان متناسب با دوره تحصیلی بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت قادر خواهند بود در حین تحصیل کار کنند. با توجه به درآمدهای حاصله بخش اعظمی از هزینه های زندگی و تحصیل در مجارستان تامین می شود.

دوره تحصیلیشهریه
دوره کارشناسی۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار
دوره کارشناسی ارشد۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار
دوره دکتری۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار
دوره پزشکی۱۲ تا ۱۸ هزار دلار

هزینه های زندگی در مجارستان

هزینه زندگی یک دانشجو در مجارستان در شهرهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال اگر می خواهید در بوداپست زندگی کنید، بودجه شما باید بیشتر از سایر شهرها باشد. بوداپست در بهترین شهر برای دانشجویان بین المللی و همچنین گران ترین شهر است. دانشجویان می بایست حداقل ۵۲۰ یورو در هر ماه برای تأمین هزینه مسکن، برنامه های کاربردی، حمل و نقل و خوراک اختصاص دهد. بودجه زندگی دانشجویان در شهرهای دیگر کشور مجارستان در مقایسه با شهر بوداپست به مراتب پایین تر است. برای زندگی در هر شهر دیگر مجارستان، حداقل ۳۰۰ یورو در ماه نیاز خواهید داشت.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی مجارستان

روند اخذ ویزای تحصیلی در کشور مجارستان بدین صورت می باشد که افراد در ابتدای کار باید از یک مرکز آموزشی در این کشور پذیرش را دریافت نمایند. پس از اتمام مراحل پذیرش، موظف به آماده سازی مدارک و مراجعه به سفارت مجارستان می باشند. در ادامه به شرایط اخذ پذیرش و مراجعه به سفارت اشاره می شود.

اخذ پذیرش

افراد از دو طریق قادر خواهند بود برای پذیرش از مراکز علمی کشور مجارستان اقدام نمایند. در صورت دانش زبان مجاری می توانید در وب سایت اختصاصی برای پذیرش اقدام نمایید. در روش دوم دانشجویان باید به صورت مستقیم با دانشگاه ها در ارتباط باشند. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک کامل قادر خواهند بود برای پذیرش از دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

از مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • سوابق تحصیلی
 • رزومه یا CV
 • توصیه نامه از اساتید
 • مدرکی دال بر تسلط زبان
 • پاسپورت

مراجعه به سفارت

کلیه دانشجویان خارجی که تابعیت اتحادیه اروپا را ندارند و قصد دارند در مجارستان تحصیل کنند و برای مدت بیش از ۹۰ روز در مرزهای آن اقامت داشته باشند، موظفند برای ویزای بلند مدت دانشجویی اقدام نمایند. بازه زمانی ویزا به صورت میانگین ۳۰ روز در نظر گرفته می شود. مدارک لازم برای درخواست ویزا:

 • اثبات پرداخت شهریه
 • نامه قبولی از دانشگاه
 • گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • عکس
 • اثبات بیمه درمانی
 • ارائه آدرس یا مسکن در مجارستان
 • اثبات بودجه کافی برای تأمین هزینه های زندگی در قالب تضمین / اظهارنامه بانکی
 • فرم درخواست ویزا

پس از ورود به مجارستان، باید ظرف ۱۵ روز از ورود خود درخواست اجازه اقامت خود را بدهید. این امر در مورد شهروندان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا که قصد دارند بیش از ۹۰ روز در مجارستان بمانند، صدق می کند.

تحصیل در مجارستان

مزایای تحصیل در مجارستان

مجارستان در تقاطع بین اروپای مرکزی و شرقی واقع شده است و این موقعیت جغرافیایی تاثیر بسزایی در اقتصاد و رفت و آمد به کشورهای دیگر دارد. همچنین کشور مجارستان از نظر شاخص کیفیت زندگی بین المللی در رتبه ۲۰ جهان (از ۱۹۵ کشور جهان) و در فهرست شاخص حفاظت از محیط زیست توسط GW / CAN در رتبه ششم قرار دارد.

مجارستان به عنوان پناهگاه امنی برای دانشجویان بین المللی با کمترین میزان جرم در اروپا شناخته می شود. دریافت آموزش از مجارستان شما را به سمت یک مسیر مترقی سوق می دهد و به پیشینه ای غنی از تاریخ آموزش عالی خود می پردازد. مکان جغرافیایی مجارستان در جذب آن برای دانشجویان بین المللی نقش دارد.

 1. دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی
 2. هزینه های پایین تحصیل و زندگی در مجارستان
 3. مجارستان یکی از بهترین کشورها برای مطالعه است، زیرا این کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین کشور شینگن است.
 4. دانشگاه های مجارستان از رتبه های خوبی علمی برخوردار می باشند.
 5. امکان تحصیل بدون مدرک زبان در دانشگاه های مجارستان میسر می باشد.

معایب تحصیل در مجارستان

علی رغم مزایای عنوان شده، هر کشوری دارای نقاط ضعف و یا چالش هایی برای مهاجران می باشد. از همین رو آشنایی و اطلاع از چالش های موجود کمک شایانی به علاقه مندان به تحصیل در مجارستان می کند. در ادامه با چالش های پیش رو برای تحصیل در مجارستان اشاره می شود.

 1. تعداد کم دانشگاه و مراکز آموزشی
 2. عدم حق همراه برای دانشجویان متاهل بین المللی
 3. کمبود رستوران ها برای ارائه غذاهای اسلامی و حلال
 4. نیاز به دانش زبان مجاری برای کار و زندگی در مجارستان
 5. نرخ بیکاری در کشور مجارستان۴٫۳ است که بسیار بالا می باشد.