تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا به عنوان برترین و بهترین روش برای مهاجرت به این کشور قلمداد می شود. از همین رو سالانه تعداد زیادی از مهاجران برای ادامه تحصیل و ارتقا و بهبود شرایط زندگی برای تحصیل در کانادا اقدام می نمایند. سیستم آموزشی کانادا بسیار مدرن و پیشرفته است و مورد تایید تمامی کشورهای دنیا واقع شده است. امکانات آموزشی ایده آل به همراه کیفیت بالای زندی در این کشور، سبب می گردد تا تحصیل در کانادا به عنوان یک روش ایده آل و پرطرفدار در میان متقاضیان قرار گیرد.

عوامل و فاکتورهای زیادی برای انتخاب تحصیل در کانادا به عنوان هدف ایده آل وجود دارد. شاخص استاندارد های بالای زندگی در این کشور در زمینه جذب دانشجو بین المللی از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور می باشد. از شوی دیگر اقتصاد پویا و شرایط کاری ایده آل پس از اتمام دوره های تحصیلی در کانادا موجب می گردد تا دانشجویان بدون هیچ دغدغه ای برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام نمایند.

در حال حاضر  با توجه به نکات عنوان شده، کشور کانادا در میان برترین کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل به شمار می رود. کشور کانادا کانون توجه علاقه مندان به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان می باشد. از این رو تعداد در خواست  ها برای ویزای تحصیلی کشور کانادا نسبت به سایر کشور های انگلیسی زبان بیشتر است.

مقاطع قبل دانشگاهی کانادا

کودکان از ۳ سالگی برای ایجاد حس مسئولیت پذیری، افزایش خلاقیت، پرورش برخوردهای اجتماعی و استقلال طلبی به تحصیل در مهد کودک می پردازند. بازه های زمانی تحصیل در مهد کودک ۳ سال می باشد. پس از اتمام این مقطع، دوره های اجباری (ابتدایی) از ۶ سالگی پذیرای دانش آموزان است. سال تحصیلی در کشور کانادا از اواسط شهریور ماه (اوایل ماه سپتامبر) شروع می شود. مدت زمان آموزش برای این دسته از دانش آموزان ده ماه بوده و در اواخر خرداد ماه به پایان می رسد. با توجه به زمان بندی اعلام شده تعطیلات میان دوره تحصیلی برای دوره ابتدایی ۲ ماه می باشد.

دانش آموزان پس از سپری کردن دوران ابتدایی خود وارد دوره دبیرستان می شوند که بصورت معمول بین ۵ تا ۶ سال به طول می انجامد. دوره دبیرستان یکی از پرطرفدارترین مقاطع تحصیلی در کشور کانادا می باشد. دروس در سه سال آخر دبیرستان بصورت تخصصی تر ارائه می شود که دانش آموزان ۸۰ واحد آموزشی را در این سه سال پشت سر می گذارند تا آمادگی دانش آموزان برای ورود به دانشگاه افزایش یابد.

از دروس ارائه شده در این سال می توان به زبان انگلیسی، ریاضیات، اجتماعی، علوم و برنامه ریزی اشاره کرد. در سال دوازدهم، دانش آموزان قادر خواهند بود طیف وسیعی از دروس را انتخاب نمایند. دانش آموزان در این سال برای مهارت هایی همچون کاریابی، رزومه نویسی و مواردی از این قبیل آماده می شوند.

کارشناسی در کانادا

دانش آموزان پس از اتمام دوره های 12 ساله خود قادر خواهند بود تا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا اقدام نمایند. شرایط ورود به این مقطع تحصیلی متناسب با رشته انتخابی متفاوت است. به طور مثال شرایط ورود به دوره های پزشکی با سایر رشته های تحصیلی متفاوت است. بازه زمانی دوره کارشناسی در کشور کانادا به صورت معمول بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد.

از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای ورود به دوره های لیسانس در کشور کانادا می توان به مدرک دیپلم و مدرک زبان اشاره کرد. لازم به ذکر است که بسیاری از کالج ها و دانشگاه های کشور کانادا این امکان را به دانشجویان می دهند که صورت عدم ارائه مدرک زبان برای تکمیل این دوره ها در کشور کانادا اقدام نمایند و پس از تکمیل و کسب مدرک زبان برای ورود به دانشگاه های کانادا اقدام نمایند.

کارشناسی ارشد در کانادا

دانشجویان پس از اتمام دوره های کارشناسی، مجوز ورود به دوره کارشناسی ارشد را دریافت می نمایند. دوره های کارشناسی ارشد در کانادا بین یک تا سه سال به طول می انجامد. بصورت کلی مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا به دو دسته تقسیم می شود و دانشجویان متناسب با شرایط رشته تحصیلی، ملزم به حضور در یکی از این دوره های در نظر گرفته شده می باشند.

در دوره های تحقیقاتی Master of Science، دانشجویان داوطلب همانند دوره های دکترا اقدامات را انجام می دهند. این بدین معناست که برای ورود و اخذ پذیرش، نیازمند تائید از استاد  می باشند. مسلماً برای تاییدیه گرفتن از یک استاد، دانشجو نیازمند شرایط ایده آل برای اخذ پذیرش است که معدل مناسب، مقالات بین المللی، نمره زبان از موارد این شرایط می باشد. دانشجویان تمامی رشته های تحصیلی در صورت پیدا کردن استاد راهنما می توانند در دوره های تحقیقاتی شرکت کنند. به صورت معمول رشته های علوم پایه مثل فیزیک، ریاضی و رشته های پیراپزشکی در این دسته قرار می گیرند.

دسته دوم کارشناسی ارشد به Master of Engineering مشهور است که برای اخذ پذیرش، دانشجویان باید شرایط خواسته شده دانشگاه مورد نظر را تأمین کنند. مدت زمان دوره های کارشناسی ارشد در کشور کانادا ۲ سال می باشد ولی دوره های ۱۲ و ۱۸ ماهه نیز در دانشگاه های کانادا قابل دسترس است. دانشجویان بین المللی با تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد در کانادا، از فرصت های مناسبی برای اخذ اقامت کانادا و کار در این کشور برخوردار می باشند.

دکتری در کانادا

با توجه به نظام آموزشی کشور کانادا، تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بین 4 تا 6 سال به طول می انجامد. دانشجویان از اقصی نقاط دنیا در صورت ارائه مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای ورود به این مقطع تحصیلی امتحان نمایند. دانشجویان در ابتدای راه خود برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری در کانادا ملزم به اخذ تائید از یک استاد راهنما می باشند و پس از آن فراهم کردن شرایط دانشگاه را در دستور کار خود قرار دهند. بصورت کلی دانشجویان علاقه مند به تحصیل در کانادا می توانند برای بورسیه و یا تحصیل با هزینه های شخصی اقدام نمایند.

دانشگاه های کشور کانادا

تنوع رشته های تحصیلی و حضور دانشگاه های پرشمار در کشور کانادا را می توان به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در کشور کانادا به حساب آورد. از همین رو دانشجویان قادر خواهند بود متناسب با رشته و علایق شخصی خود برای ادامه تحصیل در کانادا اقدام نمایند. در حال حاضر بیش از 100 دانشگاه و مرکز آموزشی برتر در کشور کانادا در مبحث آموزش و پرورش دانشجویان مشغول به کار می باشند. از این تعداد 20 دانشگاه این کشور در میان برترین دانشگاه های دنیا قرار دارند. از برترین دانشگاه های کشور کانادا می توان به دانشگاه های زیر اشاره کرد:

  1. University Of Toronto
  2. McGill University
  3. The University Of British Columbia

در رتبه بندی برترین شهرهای دانشجویی دنیا، کشور کانادا سه نماینده دارد. سه شهر مونترال (۴)، تورنتو (۱۳) و ونکوور (۱۷)  در میان ۲۰ شهر برتر قرار گرفته اند.

هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی با هزینه همراه است. فلذا دانشجویان و دانش آموزان ایرانی برای تحصیل در این کشور ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی می باشند. لازم به ذکر است که دانشجویان برتر با ارائه مدارک مورد نیاز قادر خواهند تا شانس خود را برای دریافت بورسیه های تحصیلی امتحان نمایند. همچنین دانشجویان و همراهان دانشجویان از امکان کار حین تحصیل برخوردار می باشند که در ادامه به آن اشاره می شود.

هزینه های تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل در کشور کانادا به عوامل متفاوتی از جمله دوره تحصیلی، دانشگاه و رشته انتخابی بستگی ندارد. از همین رو نمی توان یک میزان شهریه ثابتی را برای تعیین بودجه مورد نظر برای تحصیل در کانادا در نظر گرفت.  به صورت میانگین هزینه های تحصیل در کشور کانادا برای دانش آموزان و تحصیلات قبل دانشگاهی در مدارس دولتی بین 14 تا 18 هزار دلار و در مدارس خصوصی بین 20 تا 30 هزار دلار سالانه تخمین زده می شود. در ادامه به هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی اشاره می شود:

1- دوره کارشناسی: سالانه بین 20 تا 30 هزار دلار

2- مقطع کارشناسی ارشد: سالانه بین 16 تا 17 هزار دلار

3- دوره دکتری: بین 15 تا 30 هزار دلار در سال

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کشور کانادا به عوامل بسیار گوناگونی همچون سبک زندگی و شهر مورد نظر و … بستگی دارد. هزینه های زندگی برای دانشجویان بصورت میانگین بین 1000 تا 1200 دلار در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد و بیمه و سایر هزینه های است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در کانادا می باشد. لازم به ذکر است که هزینه های زندگی در شهرهای ونکوور و تورنتو به مراتب بالاتر از میانگین هزینه های زندگی در کانادا در نظر گرفته می شود.

حق کار دانشجویی در کانادا

یکی از ویژی های تحصیل در کانادا را می توان حق کارهای دانشجویی که این دولت برای دانشجویان بین المللی در نظر می گردد، عنوان کرد. دانشجویان پس از ثبت نام در دانشگاه های کشور کانادا و دریافت مجوز DLI قادر خواهند بود تا از این امکان بهره مند شوند. دانشجویان بین المللی در مقاطع تحصیلی کشور کانادا مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعت بصورت هفتگی را دارا می باشند. میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۱۲ تا ۱۶ دلار هر ساعت می باشد که مجموع درآمد های حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. با توجه به مطالب ذکر شده، در صورتی که فرد دانشجو متأهل باشد، حق کار هم برای همراه فرد در نظر گرفته می شود. همراهان دانشجویان در کشور کانادا در هفته ۴۰ ساعت حق کار را دارا می باشند.

مزایای تحصیل در کانادا

همانطور که در این مقاله عنوان گردید، مزایای تحصیل در کانادا برای همگان عیان است. در این بخش به صورت تخصصی تر به مزایای تحصیل در این کشور اشاره می شود. اعلام مزایای تحصیل در این کشور سبب می گردد تا متقاضیان با آشنایی از آن برای انتخاب این کشور تردیدی را به خود راه ندهند. برخی از مزایای تحصیل در کانادا به شرح زیر می باشد.

همراهی خانواده

یکی از ویژگی های مثبت در خصوص تحصیل در مقطع های تحصیلی کشور کانادا، حق همراه است. این نکته بدین معناست که دانشجویان می توانند در خواست ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به سفارت ارائه دهند. در ارتباط با دانش آموزان زیر ۱۸ سال می توان به این نکته اشاره کرد که یکی از والدین از حق همراهی برخوردار است. این نکته به عنوان یکی از برترین مزایای تحصیل در کانادا قلمداد می شود.

شرایط ایده آل برای کودکان

کشور کانادا برای از بین بردن دغدغه خانواده هایی که فرزندان خود را برای تحصیل در کانادا آماده می کنند، شرایط ویژه ای را نظیر خوابگاه های دانشجویی و دانش آموزی با امکانات پیشرفته، تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن بستر نظارت مستمر اولیای دانش آموز بر روند تحصیلی و بسیاری از امکانات دیگر محیا نموده است. این نکته می تواند مزایایی ارزشمند برای درخواست کنندگان ویزای تحصیلی کانادا باشد.

آموزش به زبان انگلیسی

دانش آموزان برای ورود به مقطع دبیرستان در کشور کانادا نیازمند ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی نمی باشند. لازم بذکر است هر چه سطح دانش زبان انگلیسی بالا تر باشد، شانس افراد برای اخذ ویزا کشور کانادا افزایش پیدا می کند. دانش آموزان قبل از ورود به مدارس در کشور کانادا باید در آزمون سنجش سطح زبان انگلیسی شرکت کنند.

در مبحث زبان این نکته حائز اهمیت است که متناسب با دانشگاه مورد نظر در هر ایالت، نمره ای مشخص برای دانش زبان انگلیسی نیاز است. دانشجویان برای تحصیل در مقطع لیسانس ملزم به ارائه نمره ۶ آزمون آیلتس، کارشناسی ارشد نمره ۶٫۵ می باشند. داوطلبان می توانند دوره های آموزش زبان انگلیسی را در کشور کانادا و قبل از شروع دوره های دانشگاهی خود سپری نمایند.

کسب اقامت کانادا

کانادا از معدود کشورهای جهان است  که در آن دوره های تحصیلی در روند اخذ اقامت دخیل می باشند. با توجه به سیستم امتیاز بندی در نظر گرفته شده برای اخذ اقامت، سابقه تحصیل در دانشگاه های کانادا دارای امتیاز می باشد. از دیگر مزایای تحصیل در کانادا می توان به این نکته اشاره کرد که دانشجویان پس از اتمام تحصیل به مدت ۲ تا ۳ سال قادر خواهند بود در کشور کانادا زندگی و بدنبال کار باشند. در صورت احراز شرایط مورد نظر اقامت کانادا به افراد اعطا می شود.

تحصیل در کانادا

چالش های تحصیل در کانادا

علی رغم مزایای عنوان شده، تحصیل در کانادا با چالش هایی برای دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل در این کشور، همراه است. از همین رو با آگاهی از شرایط موجود در کانادا قادر خواهید بود تا با آمادگی کامل برای ادامه تحصیل در کانادا اقدام نمایید. از اصلی ترین معایب تحصیل در کشور کانادا که با آن همراه خواهید بود می توان به سه مورد زیر اشاره کرد.

  • هزینه های بالای تحصیل و زندگی در کانادا
  • رقابت دانشگاهی برای ورود به برترین مراکز آموزشی این کشور
  • شرایط و جو زندگی در برخی نقاط کشور کانادا

 

نکات حائز اهمیت برای ویزای تحصیلی کانادا

در آخر و توضیحات عنوان شده، اهمیت دریافت ویزا بر همگان عیان است. از همین رو باید مدارک و مستنداتی را به سفارت کانادا ارائه داد تا شانس دریافت ویزای تحصیلی افزایش یابد. شرایط و قوانین مهاجرتی به صورت معمول در بازه های زمانی یک ساله دستخوش تغییرات می شود. از همین رو نمی توان یک روش کلی را برای دریافت ویزا با شانس بالا در نظر گرفت و متناسب با بازه زمانی اقدام می بایست بهترین راه را انتخاب کرد. شرایط جوی، اقتصادی، سیاسی و با توجه به مسائل مرتبط با کووید19، شرایط سلامت هم در این امور دخیل هستند. در ادامه به موثرترین نکاتی که باعث افزایش شانس ویزای تحصیلی کانادا که توسط مشاورین موسسه مهاجرتی اٌدین ویزا گردآوری شده است، اشاره می شود.

تمکن مالی

همه کشورهای دنیا برای اعطا ویزای تحصیلی، شرایط تمکن مالی افراد را مورد بررسی قرار می دهند. این نکته بدین معناست که دانشجویان و علاقه مندان به تحصیل در کانادا می بایست مدارک و مستنداتی را به سفارت ارائه دهند که نشانگر تمکن مالی مورد نیاز برای زندگی در کانادا را بیان کند. این میزان هزینه متناسب با دوره آموزشی به همراه هزینه یک سال زندگی در کانادا می باشد. گردش مالی به همراه تمکن مالی در یکی از بانک های ایران به مدت 3 الی 4 ماه از ملزومات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا است.

هدف سفر و برنامه آینده

کشور کانادا به دنبال جذب افراد تحصیل کرده با برنامه برای آینده خود می باشد. از همین رو افراد برای دریافت ویزای تحصیلی می بایست برنامه تحصیلی و برنامه پس از آن را برای دولت کانادا آشکار نمایند. ه طور قطع، مهم ترین مدرک برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ارائه Study Plan به بهترین شکل ممکن می باشد. انتخاب دانشگاه و دلایل انتخاب کشور کانادا از بارزترین مسائل مطرح شده در Study Plan است. انتخاب و اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر نشان دهنده صلاحیت دانشجویان برای تحصیل در کانادا می باشد. به موجب این امر، دانشگاه هایی که شرایط ساده ای را از دانشجویان بین المللی طلب می نمایند، از شانس کمتری برای اخذ ویزا برخوردار می باشند.

بازگشت به کشور مبدا

یکی از مواردی که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا حائز اهمیت است، اثبات بازگشت به کشور مبدا پس از اتمام تحصیل به شمار می رود. بسیاری از دلایل ریجکتی پرونده های دانشجویان ایرانی عدم ارائه مدارک مورد نیاز برای وابستگی به کشور مبدا است. دانشجویان می بایست مدارکی را برای بازگشت به کشور مبدا پس از اتمام دوره تحصیلی ارائه نمایند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز می توان به وابستگی خانوادگی، بهبود وضعیت کاری و یا حتی ارائه نامه مرخصی به مدت تحصیل در کانادا اشاره کرد.