داروسازی در روسیه

داروسازی در روسیه

داروسازی در روسیه به عنوان یکی از برترین رشته های تحصیلی کشور روسیه به شمار می رود. دانشجویان بدون هیچ محدودیتی قادر خواهند بود برای تحصیل در روسیه اقدام نمایند. این مقاله که ماحصل تحقیق همه جانبه گروه مقاله نویسی گروه مهاجرتی اَدین ویزا است، درصدد راهنمایی شما عزیزان در این زمینه می باشد. تحصیل در روسیه دارای وجهه بین المللی مفید می باشد. افراد می بایست آگاهی کافی در خصوص تحصیل داروسازی در روسیه نیز داشته باشند. در کشور روسیه دانشگاه های زیادی قرار دارد. اشخاص متقاضی نیز می توانند بر پایه تامین مالی برای پوشش هزینه ها در روسیه در این کشور پهناور نیز تحصیل کنند. تعدد بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی از جمله امتیازات مثبت این کشور برای دانشجویان بین المللی است.

درباب اهمیت رشته داروسازی همین بس که حرفه داروسازی به عنوان دومین رشته پرطرفدار بعد از حرفه پزشکی در کل دنیا مطرح است. یک متخصص دارای تحصیلات عالی در رشته داروسازی که عوارض دارو شناختی هر دارو را دقیقا می داند، در واقع دانشجویان نیز می توانند دارو را تولید کرده و در مورد آن تحقیق نمایند. تحصیل داروسازی در دانشگاه های بین المللی برتر دارای آینده روشن و پر رونقی است. داروسازی از مشاغل پر درآمد در دنیا می باشد.

دوره های داروسازی در کشور روسیه

دانشجویان در دانشکده های داروسازی روسیه می ­توانند در هر سه مقطع تحصیلی به تحصیل بپردازند. در مقطع کارشناسی داروسازی روسیه دانشجویان به خوبی چگونگی استفاده از داروها، اثرات و نقش آنها در بهبود بیماری ها و همچنین چگونگی مراقبت های بهداشتی را می ­آموزند. دانشجویان پس از اخذ مقطع کارشناسی خود براحتی می ­توانند در داروخانه های شهری و محلی و روستایی و یا بیمارستان ها مشغول بکار شوند. فارغ التحصیلان این دوره می ­توانند درمان های جدیدی را تجویز و گزینه های درمانی مختلفی را به بیماران پیشنهاد دهند.

مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه داروسازی روسیه با توجه به پایه تحصیلی دانشجویان در مقطع کارشناسی آموزش های پایه و تخصصی تری به دانشجویان ارائه داده می­­ شود. تحصیلات دانشجویان در این مقطع توسعه یافته و می­ توانند مهارت و دانش خود را در زمینه چگونگی استفاده از دارو، بررسی داروها و اطلاعات و ارتباطات توسعه دهند. در دوره دکتری داروسازی در کشور روسیه دانشجویان به دانشی دقیق برای دستیابی موفقیت بعنوان دانشمندی داروساز دست خواهند یافت. دانشجویان در این دوره می­ توانند به تحصیل در تخصص های فارموکولوژی، داروسازی، داروسازی بالینی و یا کشف نمودن داروها بپردازند.

داروسازی در روسیه

شرایط تحصیل داروسازی در روسیه

یکی از جاذبه های برجسته و مهم روسیه برای دانشجویان خارجی، تحصیل داروسازی در روسیه است. اما چرا تحصیل داروسازی در روسیه در بین دانشجویان بین المللی آنقدر متقاضی دارد. طول مدت تحصیل رشته های پزشکی در روسیه به مدت غ سال می باشد. رشته داروسازی هم کوتاهتر یعنی فقط 5 یا 5.5 سال طول می انجامد. بر اساس تحقیق، دلیل پرطرفدار بودن رشته داروسازی در روسیه به شرح زیر است:

 • طیف وسیعی از برنامه های آموزشی در بهترین دانشگاه های دولتی روسیه
 • ارائه انواع بورسیه تحصیلی
 • تحصیل به ربان انگلیسی
 • شهریه معقول تحصیلی

برنامه های تحصیلی دانشکده های داروسازی

هر برنامه در داروسازی به منزله این است که دانشجو، دانش تئوریکی و عملی کافی را در رشته تحصیلی انتخابی کسب خواهد کرد. علاوه بر دوره های جامع داروسازی، فرصتی برای انتخاب گرایش هایی مثل گرایش های داروشناسی اجتماعی و اداری، استانداردسازی و کنترل کیفی دارویی و فناوری دارو، زیست دارو وجود دارد. افراد نیز می توانند برنامه های داروسازی که بهترین دانشگاه های دولتی روسیه ارائه می دهد، انتخاب نمایند. موسسات آموزش عالی روسیه دارای سنت های قوی در زمینه برگزاری دوره های بین المللی می باشند. برای مثال، در دانشگاه راند یا RUND University اولین دانشجویان بین المللی در سال 1961 در دانشکده پزشکی ثبت نام کردند.

دانشگاه برتر رشته داروسازی

دانشگاه های جدول بندی شده در زیر، جزو دانشگاه های تراز اول در رشته داروسازی در دهه اخیر هستند که برنامه های تحصیلی داروسازی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهند.

 • Pyatigorsk university of pharmacy
 • St. Petersburg university of chemical pharmacy
 • Khabarovsk state university of pharmacy
 • Yaroslav state university of medicine

مدارک مورد نیاز تحصیل داروسازی در روسیه

تحصیل داروسازی در روسیه دارای روند اداری و آموزشی خاص خود است. در این بین، فرآیند تحویل مدارک به 2 بخش تقسیم می شود: درخواست اولیه که نشان دهنده زمینه تحصیلی مورد علاقه و سطح تحصیلی می باشد؛ مدارک مورد نیاز برای درخواست اولیه عبارتنداز:

 • ارائه مدرکی دال بر تحصیلات (دانشنامه، رونوشت) و فهرست موضوعات مورد مطالعه و درجات علمی کسب شده (با ترجمه زبان روسی)
 • فرم تکمیل شده (این فرم توسط دانشگاه یا اداره Rossotrudnichestvo منتشر شده است)
 • کپی کارت شناسایی
 • عکس(در صورت لزوم)

تحویل رسمی مدارک به دانشگاه پس از ورود به روسیه، مدارک لازم برای تحویل رسمی عبارتند از:

 • اظهاریه بر روی فرم پزشکی استاندارد، که مبین عدم وجود بیماری ها جهت تحصیل در روسیه به همراه اشاره به نتیجه تست HIV باشد.
 • درخواست برای پذیرش، نشان دهنده موضوع منتخب و فرم تحصیلی
 • مدرک موید هویت و تابعیت (ترجمه رسمی و تایید شده به زبان روسی)
 • ارائه عکس

آزمون های ورودی داروسازی در روسیه

برای تحصیل داروسازی در روسیه، بسته به اینکه ادامه تحصیل ،بر مبنای بودجه مالی یا با تامین مالی دولتی (بورسیه های تحصیلی)، در روسیه از افراد نیز آزمون های ورودی گرفته می شود. به هنگام ثبت نام در دانشگاه روسی در شرایط معمول، متقاضیان تحصیل نتایج امتحان هماهنگ دولتی (EGE) را ارائه داده یا آزمون های پذیرش را پاس می کنند. EGE امتحان داده شده توسط همه فارغ التحصیلان دبیرستانی در روسیه می باشد. نتایج برای ثبت نام در دانشگاه های روسیه مورد قبول است.

متقاضیان بین المللی هم می توانند برای ثبت نام در یک دانشگاه EGE را بدهند. برخی از دانشگاه ها هم آزمون های پذیرش مجزایی برای دانشجویان خارجی جهت جذب دانشجویان با استعداد برگزار می کنند. نمایندگان دانشگاه کشورهای مختلف را بازدید کرده و تست ها را برای همکاران در خارج ارسال می کنند. متقاضیان دارای بهترین نتایج آزمون می توانند منتظر شرایط ترجیحی به هنگام ثبت نام در دانشگاه های روسی باشند.

اخذ ویزای تحصیلی روسیه

متقاضیانی که از کشورهای دارای سیستم بدون ویزا با روسیه برخوردار می باشند نیز می توانند با ارایه پاسپورت وارد روسیه شوند. اما در موارد دیگر، متقاضیان می بایست که ویزای تحصیلی را علاوه بر مدارک شناسایی تحویل بدهند. نکته قابل توجه این که دعوت نامه یا Invitation برای درخواست ویزای تحصیلی روسیه لازم است. این دعوت نامه توسط وزارت امور خارجه و اداره کل مهاجرت روسیه برای متقاضیان صادر می شود. متقاضیانی که از طریق آزمون ورودی حایز صلایت برای ورود به دانشگاه روسی شده اند، نیز می توانند دعوت نامه را مطابق دستورالعمل وزارت خارجه از طریق ارسال دانشگاه دریافت کنند. افراد برای تحویل درخواست ویزای تحصیلی به این دعوتنامه نیازمند می باشند.

شهریه های تحصیل داروسازی در روسیه

میزان هزینه های معمول برای دوره های روسی و انگلیسی داروسازی متفاوت است:

شهریه دوره هامیزان هزینه
شهریه رشته داروسازی (زبان روسی)6800$ (دلار) در هر سال
شهریه رشته داروسازی (زبان انگلیسی)7800$ (دلار) در هر سال
سایر هزینه ها (در سال)میزان هزینه
بیمه پزشکی150$ (دلار)
چک آپ پزشکی50$ (دلار)
تمدید و ثبت ویزا100$ (دلار)

درکل، حداقل هزینه تحصیل داروسازی در روسیه 120000 RUB (روبل) در سال است. هزینه تحصیل یک درجه تخصص در یک دانشگاه پزشکی، داروسازی در روسیه به طور متوسط 250000 الی 270000 RUB (روبل) در سال می باشد. تحصیل داروسازی در روسیه فرصتی برای دانشجویان خارجی جهت ادامه تحصیل با بهترین شرایط و امکانات تحصیلی و یک آینده ای برتر می باشد. برای دسترسی به اطلاعات جزئی درباره مدارک لازم برای اخذ پذیرش از روسیه، آزمون های ورودی (نحوه برگزاری آزمون، ثبت نام و هزینه زندگی در روسیه، تاریخ برگزاری آزمون و غیره)، اخذ ویزا تحصیلی روسیه و غیره با مشاورین گروه مهاجرتی اَدین ویزا در تماس باشید.