روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه

روسیه به دلیل صادرات صنعت نفت و گاز طبیعی بیشتر در صنعت سرمایه‌گذاری بین‌المللی شناخته شده است؛ اما کسانی که در روسیه سرمایه‌گذاری می‌کنند همچنین در حال رشد فناوری اطلاعات (IT) و بخش‌های ارتباط از راه دور این کشور هستند. به‌ویژه، صنعت نرم‌افزار این کشور یکی از بازارهای سریع در حال رشد در جهان است.

روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در روسیه وجود دارد، از صندوق‌های قابل معامله در بورس اوراق بهادار (ETF) ذکر شده تا اوراق بهادار ذکر شده در بورس سهام خود، RTS (سیستم تجارت روسیه). ETF بدون نگرانی در مورد پیامدهای حقوقی و مالیاتی رسیدهای سپرده‌گذاری آمریکا (ADR) و اوراق بهادار داخلی، ساده‌ترین راه برای کسب درآمد است.

سرمایه‌گذاران بین‌المللی که به دنبال مواجهه مستقیم هستند می‌توانند اوراق بهادار روسی را مستقیماً با استفاده از هر بستر تجارت جهانی با دسترسی به RTS روسیه خریداری کنند. محبوب‌ترین سهام این کشور در شاخص RTS 50 ذکر شده است که معادل این کشور با S&P 500 در ایالات‌متحده است.

روسیه یکی از سریع‌ترین بازارهای در حال ظهور در جهان و عضو کشورهای BRIC است، اما همچنین دارای خطرات سیاسی و اقتصادی بسیاری است.

کسانی که به دنبال راهی آسان برای سرمایه‌گذاری در روسیه هستند باید ETF و ADR را بررسی کنند، درحالی‌که کسانی که به دنبال دسترسی مستقیم‌تر هستند ممکن است بخواهند سهام معاملات RTS روسیه را بررسی کنند.

انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه به شرح زیر است:

  • سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک در روسیه
  • سرمایه‌گذاری از طریق ثبت شرکت در روسیه
  • سرمایه‌گذاری از طریق کارآفرینی در روسیه
  • سرمایه‌گذاری از طریق خرید اوراق قرضه دولتی در روسیه