کار دانشجویی در روسیه

در حال حاضر هزاران دانشجوی بین المللی در دانشگاه های سراسر دنیا مشغول به تحصیل هستند و اغلب آنها به کارهای دانشجویی اشتغال دارند. کار دانشجویی در روسیه یکی از موضوعاتی است که دانشجویان بین المللی مقیم این کشور با آن رو به رو خواهند شد و به بررسی آن می پردازند. دولت روسیه برای مشاغل دانشجویی محدودیت هایی را در نظر گرفته است که کار را برای این دسته از عزیزان مشکل تر می کند.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارند این سوال را میپرسند که آیا شرایط کار حین تحصیل وجود دارد؟ در آمد در روسیه چقدر است؟ با کار دانشجویی به آن درآمدی میرسند که هزینه های زندگیشان تامین شود؟ آگاهی از شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه از جمله دغدغه این روزه دانشجویان در حال تحصیل می باشد که می توان از این فرصت در خصوص اخذ اقامت استفاده کرد. افرادی که تمایل به اخذ اطلاعاتی در باب شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای دنیا در باب اخذ اقامت و تابعیت می باشند نیز می توانند با تماس با گروه مهاجرتی اَدین ویزا از این روند آگاهی کامل یابند.

کار ضمن تحصیل و پس از تحصیل در روسیه از جمله انگیزه اصلی دانشجویان در این کشور می باشد که سالانه مورد استقابل افراد نیز قرار گرفته است. کار ضمن تحصیل به منظور پوشش هزینه های زندگی و تحصیلات و کار پس از تحصیل به منظور اخذ اقامت محسوب می گردد که در مورد هر کشور از شرایط خاص به خود نیز برخوردار می باشد. در این مقاله که توسط گروه مهاجرتی اَدین ویزا گردآوری شده است به تفصیل به موضوع کار دانشجویی در این کشور می پردازیم.

اطلاعاتی درمورد کشور روسیه

کشور روسیه با لقب پهناور ترین کشور دنیا، عضو سابق اتحاد جماهیر شوروی، دو قاره آسیا و اروپا را در بر گرفته است. این کشور با طبیعت زیبا و آب و هوای سرد، با دارا بودن مساحتی بالغ بر 17000000 کیلومتر مربع جمعیتی نزدیک به 146000000 نفر را در خود جای داده است که این آمار باعث شده تا روسیه به نهمین کشور پر جمعیت دنیا تبدیل شود. شهر مسکو، در ناحیه اروپایی این کشور و در واقع در شرق آن قرار گرفته است. ساکنین این شهر حدودا 12000000 از جمعیت روسیه را شامل می شوند.

کشور روسیه به دلیل تاریخ و فرهنگ غنی و جاذبه های دیدنی بسیار یکی از کشورهای محبوب در زمینه گردشگری به شمار می رود. واحد پول روسیه روبل می باشد که با علامت RUB نیز نشان داده می شود. در حال حاضر هر روبل روسیه معادل 0.0014 دلار آمریکا ارزش گذاری شده است. اقتصاد این کشور وابسته به انرژی بوده و بخش بزرگی از صادرات روسیه را نفت و گاز تشکیل می دهد.

زندگی دانشجویی در روسیه

کشور روسیه به دلیل نزدیک بودن به ایران و سطح علمی مناسب، یکی از گزینه های محبوب نزد ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور می باشد. هزینه های تحصیل در این کشور، در مقایسه با تحصیل در کانادا پایین تر بوده و همین موضوع روسیه را در لیست کشورهای به صرفه برای تحصیل قرار داده است. کار دانشجویی در روسیه به عنوان یکی از راه های کسب درآمد و تامین هزینه های تحصیل و زندگی در روسیه به شمار می رود. لازم به ذکر است که اکثر دانشگاه های کشور روسیه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم ایران بوده که کشور روسیه را برای دانشجویانی که بعد از اتمام تحصیل قصد بازگشت به ایران را دارند به کشوری ایده آل تبدیل کرده است.

تدریس در دانشگاه های این کشور به زبان های روسی و انگلیسی ارائه می گردد. دانشگاه ها هر ساله برای دانشجویان بین المللی دوره های آموزشی زبان روسی برگزار می کنند. اکثر دانشگاه های این کشور به دانشجویان واجد شرایط خوابگاه هایی با هزینه اقامت پایین و سطح رفاه بالا ارائه می دهند.

کار دانشجویی در روسیه

شرایط کار دانشجویی در روسیه

روسیه قوانین خاص خود را در زمینه کار دانشجویی به خصوص برای دانشجویان بین المللی اجرا می کند. در سال های اخیر این قوانین به گونه ای بودند که اجازه کار کردن به دانشجویان بین المللی را نمیدادند. اما از سال 2014 به بعد، این دسته از دانشجویان نیز با ورود به دانشگاه های این کشور به طور خودکار از امتیاز کار دانشجویی بهره مند خواهند شد.

دانشجویان بین المللی برای کار در خارج از دانشگاه محل تحصیل خود نیاز به اخذ اجازه کار از سوی اداره کل امور مهاجرت وزارت روسیه دارند اما در صورت یافتن فرصت های شغلی در داخل دانشگاه ها، نیازی به اخذ مجوز وجود نخواهد داشت. این مجوزها تنها برای دانشجویان مشغول به تحصیل تمام وقت در دانشگاه های معتبر دولتی صادر می شوند و طبق آن فرد میتواند طبق حرفه مشخص شده در مجوز و تنها در منطقه شهری محل تحصیل خود مشغول بکار شود. آخرین شرط برای اخذ این مجوز، دارا بودن سن بالای 18 سال می باشد.

مدارک مورد نیاز

یکی از اصلی ترین شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه، دریافت مجوز رسمی از اداره مهاجرت این کشور نیز می باشد. افراد می بایست برای کار دانشجویی در روسیه مدارک مورد نیاز را ارائه دهند. مدارک مورد نیاز برای کار دانشجویی در روسیه به شرح زیر است:

  • پر کردن فرم تقاضا
  • پاسپورت معتبر
  • کارت مهاجرت
  • رسید پرداخت هزینه خواسته شده 3500RUB (روبل)
  • قرار داد کاری
  • گواهی پزشکی و آزمایش HIV
  • نامه ای از دانشگاه مبنی بر شرکت فرد در دوره های تمام وقت

پروسه ارائه مجوز کار از سوی اداره کل امور مهاجرت کشور روسیه طولانی نمی باشد. بازه زمانی مورد نیاز برای اخذ مجوز به صورت میانگین 10 روز به طول می انجامد. این مجوز دارای اعتبار یکساله بوده و پس از گذشت این مدت زمان از صدور آن، نیاز به تمدید دارد. در صورت انصراف دانشجو از تحصیل، مجوز کار وی به طور خود به خود باطل خواهد شد.

نرخ درآمد حاصل از کار دانشجویی در روسیه

در کشور روسیه دانشجویان می توانند در مشاغل مختلفی از جمله تدریس زبان های خارجی مشغول به کار شوند. یکی از مواردی که ممکن است برای دانشجویان بین المللی در این کشور دردسر ساز شود، نداشتن دانش کافی در زمینه صحبت به زبان روسی است. زبان اصلی این کشور روسی بوده و درصد کمی از مردم توانایی صحبت به زبان های خارجی را دارند. از هین رو برای یافتن کار دانشجویی در روسیه توانا بودن در زبان روسی شانس فرد را بالاتر خواهد برد. میزان ساعت کاری مجاز و میزان درآمد ماهیانه حاصل از آن برای دانشجویان مقاطع مختلف در کشور روسیه به شرح زیر است:

مقاطع تحصیلیساعت کار
دانشجویان مقطع کارشناسی10 ساعت در هفته
دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد20 ساعت در هفته
دانشجویان مقطع دکتری30 ساعت در هفته

به دلیل دشوار بودن تحصیل در دانشگاه های این کشور، دانشجویان وقت آزاد زیادی برای کار کردن نخواهند داشت. بهتر است افرادی با پشتوانه مالی مناسب اقدام به اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تحصیل در دانشگاه های روسیه و یا مهاجرت به این کشور، شما می توانید از مقاله های تحصیل در روسیه، هزینه زندگی در روسیه و مهاجرت به روسیه دیدن نمایید. در صورت نیاز به هر گونه مشاوره در زمینه مهاجرت کاری و تحصیلی وکلای مجرب ما در گروه مهاجرتی اَدین ویزا با صدها پرونده موفق آماده کمک به شما می باشند.