کار در روسیه

کار در روسیه و مهاجرت از این طریق می تواند راهی برای پیشرفت در حرفه شما باشد. کشور روسیه از لحاظ اقتصادی در بین کشورهای جهان رتبه 9 را به خود اختصاص داده است. همچنین کشور روسیه دارای پرشتاب ترین اقتصاد می باشد. با توجه به این مسائل فرصت های شغلی بسیار خوبی برای مردم محلی و افراد بین المللی به وجود آمده است. افراد خارجی در این کشور بیشتر برای سازمان های بین المللی، شرکت های غیر دولتی، شرکت های روسی، بخش های انرژی، امور مالی، ساخت و ساز و مدرسه های زبان انگلیسی کار می کنند. کارشناسان گروه مهاجرتی اَدین ویزا در مقاله پیش رو قصد دارند اطلاعاتی در رابطه با کار در روسیه در اختیار متقاضیان قرار دهند.

بازار کار در روسیه

در نظر گرفتن سن بازنشستگی از عوامل حائز اهمیت در باب کار است. سن بازنشستگی برای خانم ها 55 و آقایان 60 سال است. اگر قصد داشته باشید از طریق کار وارد این کشور شده و در این کشور اقامت داشته باشید، در اولین قدم باید شغل مورد علاقه خود را پیدا کرده و پس از آن کارفرما باید مجوز کار در روسیه را برای شما تهیه نماید. معمولا برای اتباع خارجی دریافت ویزای کار دشوار می باشد، هر چند این مسئله به شغل انتخابی، منطقه و ملیت متفاوت می باشد.

اگر شما فردی باشید که به زبان روسی تسلط دارید، همچنین اگر شرایط لازم را داشته باشید می توانید به راحتی مشغول به کار شوید. در شهر مسکو به عنوان پایتخت این کشور فرصت های شغلی زیادی برای متقاضیان خارجی وجود دارد و دلیل آن هم وجود شرکت های چند ملیتی می باشد. شهر مسکو به عنوان یک مرکز تجاری پیشرو در دنیا شناخته می شود. به همین دلیل متقاضیان و فارغ التحصیلان زیادی برای کار کشور روسیه را انتخاب می کنند. بازار کار در این کشور تا حدی رقابتی می باشد و رقابتی بین فارغ التحصیلان داخلی و نیروهای متخصص خارجی وجود دارد.

کار در روسیه

قرارداد کاری در روسیه

بعد از بررسی شرایط فرد، با پذیرش او قرار داد کاری نوشته می شود و 2 کپی از آن با امضاء متقاضی و کارفرما تهیه می شود. قرار داد باید به زبان روسی و انگلیسی نوشته شود تا در دادگاه این کشور مورد توافق واقع شود. اداره کار کشور روسیه 3 نوع قرار داد کاری در نظر گرفته است که عبارتند از:

انواع قرارداد کاریتوضیحات
قرارداد کاری حاوی متن آزاددر این قرار داد شرایط کاری تعیین شده ولی زمانی برای آن تعیین نشده است.
قرارداد کاری با تعیین زماناعتبار این نوع قرار داد برای بیشتر از 5 سال در نظر گرفته شده است، قرار داد کاری با زمان مشخص تنها در زمانی صادر می شود که کارمند قرار داد کاری به صورت دائمی ارائه نماید.
قرارداد کاری برای مشاغل فصلیاعتبار این قرار داد برای مدت 60 روز می باشد.

مراحل اخذ اقامت روسیه از طریق کار

اخذ اقامت روسیه از طریق کار از روند مختص به خود نیز برخوردار می باشد که در لیست زیر نیز به مراحل این پروسه به اختصار آورده شده است که عبارتنداز:

 • درخواست الکترونیکی سالانه برای نیروی انسانی خارجی نیازمند سیستم اطلاعات خودکار مهاجرت می باشد.
 • وجود فرصت شغلی و خالی بودن موقعیت شغلی در استخدام عمومی
 • معرفی و بررسی توسط پلیس مهاجرت
 • دریافت کارت مجوز کار از داره مهاجرت
 • دعوت نامه معتبر از سمت کارفرمای خارجی
 • دریافت یک ویزای کار یک بار ورود برای 90 روز از کنسولگری روسیه
 • ثبت هویت و بررسی ویزا در اداره پلیس مهاجرت
 • اطلاع دادن از آغاز کار یک نیروی خارجی در روسیه که به پلیس مهاجرت ارسال شده باشد.
 • تمدید اعتبار و تایید اعتبار اقامت کاری و تبدیل ویزای تک ورود به چند بار ورود (مالتی پل)

مجوز کار جهت کار در روسیه پس از تحصیل

گام اول برای مجوز کار به طور کامل بر عهده کارفرما در روسیه است و این که شرکت روسی باید نیاز به منابع انسانی خود را برای پیشبرد برنامه ریزی شرکت به اداره های مربوطه روسیه اعلام کند و اجازه استخدام نیروی کار مهاجر را دریافت کند. همچنین این نکته برای شرکت ها الزام آور است که طبق مجوز استخدام باید حتما از کشورهای مشخص شده اداره مهاجرت اقدام کنند. مثلا شرکتی که موظف به جذب مهندس از ایتالیا شده، نمی تواند نیروی دیگری را از تایوان یا چین استخدام کند. به هر جهت پس از دریافت دعوت نامه از کارفرمای خود، می توانید درخواست ویزا کاری خود را در کنسولگری روسیه یا سفارت روسیه داشته باشد. آنها همچنین از شما لیستی از تمام مدارک لازم، رزومه (CV) و سابقه کار می خواهند.

در صورت دریافت ویزای 3 ماهه و ورود به خاک روسیه در عرض 3 روز از زمان ورود شما باید آدرس خود را در اداره خدمات مهاجرت ثبت کنید. خوشبختانه، کارفرمای شما معمولا مسئولیت اعلان به مقامات محلی را بر عهده دارد. شرکت شما همچنین باید در مورد اشتغال خود به مقامات کار و مالیات اطلاع دهد. در برخی از زمینه ها، کارکنان شانس بسیار بیشتری برای اخذ ویزای کاری دارند، برای مثال مشاغل مونتاژ قطعات صنعتی و تعمیر و نگهداری ماشین آلات، عمران و شهرسازی شانس بیشتری در مقایسه با سایر مشاغل دارند.

یافتن کار در کشور روسیه

متقاضیانی که قصد دارند در این کشور مشغول به کار شوند باید پیش از انجام هر گونه اقدامی شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، بعد از آن باید موفق شوند از کارفرما دعوت نامه کاری دریافت کنند. با توجه به محدودیتی که قوانین کشور روسیه برای استخدام اتباع خارجی در نظر گرفته است، کارفرمایان باید برای استخدام نیروی خارجی به صورت رسمی درخواست خود را اعلام کنند. همچنین کارفرما باید اعلام نماید که نیاز به نیروی خارجی دارد و باید اقدامات لازم را برای اخذ اقامت از اداره مهاجرت انجام دهند. به طور کلی می توان گفت این مجوزها به این منظور می باشند که کارفرما در چه زمینه هایی می تواند از نیروی کار خارجی استفاده نماید و به چه اندازه می تواند از سهمیه خود استفاده نماید.

work in russia

شرایط موسسات معتبر کاریابی در روسیه

جستجوی کار روندی سهل نمی باشد، امروزه شرکت های ویژه، موسسات کاریابی، برای تامین این نیاز کارجویان تشکیل شده اند. با کمک یک موسسه کاریابی، افراد نیز می توانند شغل جدیدی، حتی قبل از ترک شغل قدیمی پیدا کنند که این امر باعث صرفه جویی در وقت و بودجه خانوادگی می گردد. چنین موسسه می تواند کاری با موقعیت بالاتر یا کار در خانه را برای متقاضیان پیدا کند. ساز و کار عملکردی آنها چنان است که اکثر آنها از شما CV یا رزومه کاری را به زبان انگلیسی ارسال شده با ایمیل یا تکمیل شده در وب سایت را می خواهند. در روسیه، موسسات کاریابی کانال خوبی برای یافتن مشاغل روسی بشمار می روند. اکثر ثبت نام در این موسسات آنلاین است و این قادر می سازد تا CV را به آسانی آپلود کنند.

انواع موسسات معتبر کاریابی در روسیه

برخی از بهترین موسسات معتبر کاریابی در روسیه که به ارائه خدمات کارآفرینی در روسیه مشغول هستند عبارتند از:

نام موسسه کاریابی در روسیهتوضیحات
Anchorاین شرکت نه تنها به کارجویان شغل و به کارفرمایان کارمندان با استعدادی را پیشنهاد می کند، بلکه همچنین کارشناسان آتی شرکت ها را تست و ارزیابی می کنند. این شرکت آمارهای بازار کار را نگهداری کرده، روندها در دستمزدها و حقوق را پیگیری می کند.
Kelly Servicesبرای مدت زمان طولانی در زمینه فروش و بازاریابی، استخدام کارکنان اداری، متخصصان مالی، حسابداری، آمار و برنامه ریزان کار می کند. این سازمان همچنین کارکنان را برای شرکتهای صنعتی انتخاب می کند و مستقیما با آنها کار می کند.
Empire of cadresاین آژانس کاریابی تاسیس شده در سال 1995 می باشد شاید تنها آژانسی است که دارای قانون اخلاقیات خودش می باشد. Empire نه تنها افرادی را انتخاب می کند که با معیارها سازگارند بلکه همچنین قابلیت آتی افراد را برای رشد و توسعه شرکت لحاظ می کند.
Consrtموسسه کاریابی معتبر مستقر در بسیاری از نقاط و شهرهای روسیه که مستقیما با انتخاب مدیران ارشد و مدیران شرکت های بزرگ سرو کار دارد.
Maximaشرکت کاریابی روسی که به انتخاب افراد متخصص سطح متوسط و بالاتر می پردازد. اما علاوه بر کار با کارکنان، این شرکت کاریابی آنالیزش را از بازار کار و دستمزدها مرتبا انجام می دهد.
Viva Staffشرکتی جوان و بزرگ در زمینه کاریابی روسیه است که در زمینه انتخاب مدیران اجرایی ارشد و پرسنل کارمندی و منابع انسانی در روسیه فعالیت می کند.

موسسات معتبر بین المللی کاریابی در روسیه

برخی از موسسات بین المللی کاریابی در روسیه عبارتنداز:

نام موسسه بین المللی کاریابی در روسیهتوضیحات
NefteGasKadryدر تمامی سطوح شغلی از خدمه حفاری تا مدیران ارشد را هم از شهروندان روسی و هم از مهاجرین بین المللی استخدام می کند. این موسسه تامین کننده نیروی انسانی برای حفاری و استخراج نفت، مشاغل در روسیه، مشاغل در قزاقستان، مشاغل حوزه نفتی، مشاغل حوزه گازی است.
G-NIUS RUSSIAدر حقیقت یک موسسه کاریابی هلندی است که از سال 2006 در بازار کار روسیه کار می کند. آنها تجربه وسیعی در بازار کار روسیه، تیم کاریابی بین المللی، و روش مشخصی در فرایند کاریابی دارند.
HRPARTموسسه یا آژانس کاریابی بین المللی متخصص در کاریابی خطی، استخدام مدیران ارشد و استخدام در IT می باشد. حوزه کاری این موسسه بیشتر کاریابی پرسنل کامپیوتر است.
Baronaیک موسسه کاریابی فنلاندی مستقر در روسیه، ارائه دهنده خدمات معتبر کاریابی و استخدام برای شرکتهای بین المللی مستقر در روسیه است.

مشاغل مورد نیاز در روسیه

متقاضیانی که در مشاغل زیر مهارت و تخصص داشته باشند قادر خواهند بود اقدامات لازم را جهت کار در روسیه انجام دهند. دقت نمایید برای مهاجرت از طریق کار ارائه مدرک دانشگاهی الزامی نمی باشد. اگر شخصی سوابق کاری در مشاغل زیر داشته باشد شانس بیشتری برای استخدام دارد. در ادامه به تعدادی از برترین مشاغل روسیه اشاره خواهیم کرد.

 • خدمات فنی و مهندسی
 • لوله کشی صنعتی و ساختمانی
 • آرایشگر
 • تاسیسات راه و ساختمان
 • راننده خودروهای سنگین
 • کارگر ساده
 • کارهای مربوط به کابینت سازی و وسایل MDF
 • طراح لباس
 • راننده خودرو
 • نقاشی ساختمان و نما
 • طراحان دکوراسیون داخلی

برای مطالعه بیشتر و کسب اطلاعات کامل تر می توانید مقاله ویزای کاری روسیه را مطالعه نمایید. کارشناسان مجرب گروه مهاجرتی اَدین ویزا در این مقاله موضوع کار در روسیه را بررسی کرده اند و اطلاعات مختصری در اختیار شما عزیزان قرار دادند. اگر علاقه دارید اطلاعات بیشتر در رابطه با کار در این کشور به دست آورید پیشنهاد می شود مقاله اخذ اقامت روسیه از طریق کار را مطالعه نمایید. اگر پس از مطالعه مقالات پاسخ سوالات خود را دریافت نکردید می توانید با ما در تماس باشید.