دانشگاه پزشکی پاولوف سن پترزبورگ

دانشگاه پزشکی پاولوف

دانشگاه اول علوم پزشکی سن پترزبورگ (دانشگاه دولتی پزشکی سن پترزبورگ پاولوف) یکی از موسسات آموزش عالی تخصصی در شهر سن پترزبورگ روسیه است. این دانشگاه در سال ۱۸۹۷ به عنوان موسسه پزشکی بانوان تاسیس شد و اولین موسسه پزشکی در روسیه و اروپا است که به بانوان این فرصت را داد تا بتوانند مدرک پزشکی دریافت کنند.

دانشگاه علوم پزشکی سن پترزبورگ از زمان تاسیس خود تاکنون، چند بار تغییر نام داشته است که موسسه پزشکی بانوان پتروگراد (Petrograd Women’s Medical Institute)، اولین موسسه پزشکی لنینگراد (the First Leningrad Medical Institute) از جمله این اسامی است.

در سال ۱۹۳۶ موسسه نام ایوان پیتروویچ پاولوف، استاد دانشگاه و برنده جایزه نوبل را بر ‌روی خود نهاد و در سال ۱۹۹۴ این موسسه به دانشگاه تبدیل شد و برای بزرگداشت آی.پی پاولوف نام این دانشگاه به دانشگاه علوم پزشکی سن پترزبورگ تغییر کرد. هنگامی که دانشگاه در سال ۲۰۱۳ عنوان فعلی خود را دریافت نمود، نخستین دانشگاه علوم پزشکی سن پترزبورگ بود که به نام آی.پی پاولوف نام گذاری شد. دانشجویان خارجی زیادی که علاقمند به تحصیل در روسیه در رشته پزشکی هستند این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

اکنون بیش از ۷۹۰ کارمند در ۶۹ دپارتمان، ۵۶ آزمایشگاه تحقیقاتی، ۱۱ موسسه، و مراکز پژوهشی این دانشگاه مشغول به کار هستند. بنیان کلینیک ها در داخل دانشگاه و ۴۳ کلینیک و بیمارستان بزرگ سطح شهر سن پترزبورگ واقع شده اند. هرساله بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی بومی و خارجی در دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ مشغول به تحصیل و یادگیری می باشند. حدود ۵۸۰۰۰ متخصص از زمان شکل گیری دانشگاه علوم پزشکی سن پترزبورگ تعلیم داده شده اند.

رنکینگ دانشگاه پاولوف

دانشگاه پاولوف اولین دانشگاه دولتی پزشکی شهر سنت پترزبورگ و یکی از موسسه های مددکاری پزشکی روسیه است. این دانشگاه طیف گسترده ای از برنامه های مختلف آموزشی را ارائه می دهد و رویکردش به روند آموزش و یادگیری منحصر به فرد است. دانشگاه پاولوف سنت پترزبورگ یک مرکز بالینی بزرگی است که دانشجویان را قادر می سازد تا مهارت های خود را به کار گیرند. هر دپارتمان بالینی دارای واحد بیمارستانی در محوطه شعبه دانشگاه و اطراف آن است. این دانشگاه در رتبه بندی موضوعی دانشگاه های جهان QS در رتبه  ۵۰۰-۴۵۱ دنیا قرار دارد. همچنین جزو هفت دانشگاه برتر کشور روسیه در زمینه پزشکی است.

دانشکده های دانشگاه

تنوع رشته های تحصیلی دانشگاه پزشکی پاولوف به عنوان یکی از برترین مزایای این دانشگاه به شمار می رود. به طور کلی تمامی رشته های مرتبط با رشته پزشکی در این دانشگاه ارائه می شود. از همین رو دانشجویان رشته های پزشکی قادر خواهند بود با توجه به دانشکده های متفاوت این دانشگاه که به آنها اشاره می شود، انتخاب صحیحی را داشته باشند. همچنین متقاضیان برای انتخاب رشته و شرایط ورود به دانشگاه پزشکی پاولوف می توانند با مشاورین موسسه ادین ویزا در ارتباط باشند تا از تجارب این عزیزان بهره مند شوند.

 1. پزشکی
 2. دندانپزشکی
 3. دانشکده پزشکی ورزشی
 4. دانشکده پزشکی کودکان
 5. روانشناسی بالینی
 6. دانشکده پزشکی دانشجویان بین المللی
 7. آموزش پرستاران
 8. دانشکده تحصیلات تکمیلی

حوزه های تحقیقاتی دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ

فعالیت علمی همیشه یکی از اولویت های اصلی دانشگاه پزشکی پاولوف سن پترزبورگ بوده است. حوزه تحقیقاتی این دانشگاه رشته های اصلی پزشکی را در بر می گیرد که شامل سرطان شناسی، داروشناسی، خون شناسی و پیوند عضو، ژنتیک مولکولی، پزشکی قلب «کاردیولوژی» و جراحی قلب، پزشکی ریه، نفرولوژی و سایر رشته ها می شود.

دانشگاه پزشکی پاولوف سن پترزبورگ، موسسه های علمی-پژوهشی بسیاری را پوشش می دهد که برخی از موسسه تحقیقاتی برتر دانشگاه به شرح زیر می باشد:

 • نفرولوژی
 • موسسه تحقیقاتی پزشکی ریه
 • موسسه سرطان‌شناسی، خون‌ شناسی و پیوند کودکان رایسا گورباچوآ (Raisa Gorbacheva)
 • دندانپزشکی و جراحی فک و صورت
 • موسسه داروشناسی والدمن
 • قلب و عروق
 • موسسه تحقیقاتی عصب شناسی
 • جراحی و فوریت های پزشکی
 • موسسه تحقیقاتی بیماری های داخلی و ریوی
 • روماتولوژی و آلرژی

دانشگاه پزشکی پاولوف

شرایط خوابگاه دانشگاه پاولوف

سه دسته خوابگاه را دانشجویان برای اقامت در دانشگاه پزشکی پاولوف قادر خواهند بود انتخاب نمایند. شرایط هر یک از خوابگاه های دانشگاه متفاوت است. به صورت کلی به سه گروه: آپارتمان، کریدر یا راهرو و بلوک ها تقسیم می شود. هر یک از این انواع دارای شرایط خاصی می باشد. دانشجویان بین المللی با آگاهی از شرایط می توانند یکی از این خوابگاه ها را برای زندگی در روسیه انتخاب نمایند.

خوابگاه شماره ۳ که از نوع کریدر است و در سال ۱۹۵۵ بنا گردیده است. این خوابگاه دارای ۵۰ اتاق می­ باشد که هر یک از این اتاق ها دارای ۳ تخته- ۲ آشپزخانه- ۲ اتاق شست شو- ۳ توالت و ۴ حمام است که در دوطبقه واقع گردیده است.

خوابگاه شماره ۴ که در سال ۱۹۷۵ تأسیس شده است و از نوع بلوک می ­باشند. هر یک از این بلوک ها دارای ۸ اتاق دو تا سه نفره- اتاق شست شو- آشپزخانه- توالت و دو حمام می ­باشد. خوابگاه شماره ۵ این خوابگاه نیز بلوکی است و سال تأسیس آن ۱۹۸۳ می­ باشد. هر یک از بلوک ها دارای ۶ اتاق دو تخته- آشپزخانه- اتاق شست شو- توالت و دو حمام بزرگ در هر طبقه است.

خوابگاه شماره ۶ از نوع آپارتمان است و در سال ۱۹۸۷ تأسیس گردیده و هر یک از آپارتمان ها دارای ۲-۳ اتاق می­ باشد و هریک از این اتاق ها مجهز به دو یا سه تختخواب است و از امکاناتی همچون اتاق انتظار- توالت- حمام و آشپزخانه ای برای استفاده ۴ آپارتمان می­ باشد سکونت دانشجویان در این خوابگاه ها می­ باید توسط ریاست دانشکده پاولوف تأیید گردد.

امکانات دانشگاه

یکی از نکاتی که دانشجویان برای انتخاب دانشگاه می بایست در نظر داشته باشند، امکانات موجود در یک دانشگاه می باشد. دانشگاه پزشکی پاولوف از این حیث به عنوان یک دانشگاه طراز اول در کشور روسیه به شمار می رود. از همین رو سالانه دانشجویان ایرانی زایدی برای تحصیل در رشته پزشکی شانس خود را برای ورود به این دانشگاه امتحان می نمایند. موارد زیر به عنوان مهم ترین امکاناتان دانشگاه پزشکی پاولوف سن پترزیورگ به شمار می رود:

 1. کتابخانه بسیار بزرگ دانشگاه پزشکی پاولوف سن پترزبورگ که بیش از ۱ میلیون کتاب، ژورنال و مقاله های پزشکی را در خود جای داده است.
 2. مرکز کامپیوتر همراه با کلاس های کامپیوتر و منابع اینترنت
 3. لابراتوارهای پیشرفته و مراکز علمی
 4. امکانات ورزشی مانند مراکز تناسب اندام و بخش های مختلف ورزشی برای دانشجویان مهیا شده است تا در کنار تحصیل به ورزش بپردازند.